Kapitalfond overtager TDC: Danske pensionskasser sælger rub og stub

De danske pensionskasser PFA, PKA og ATP sælger rub og stub af deres ejerandele i TDC til den australske kapitalfond Macquarie.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Efter næsten syv års ejerskab skille de tre danske pensionskasser PFA, PKA og ATP sig af med alt, hvad de ejer af danske TDC Group.

De tre pensionskasser sælger nemlig deres ejerandele til den australske kapitalfond Macquarie Asset Management, som de har ejet TDC sammen med siden 2018.

Hidtil har Macquarie ejet halvdelen af TDC Group, mens de tre pensionskasser har ejet 50 procent via det fælles ejerselskab DK Telekommunikation.

Fremover vil det fulde ejerskab altså ligge hos australierne.

Som årsag til frasalget peger de tre danske pensionskasser på, at det ‘digitale landskab har ændret sig signifikant,” siden de købte sig ind i TDC i 2018.

Det har gjort det nødvendigt at investere i den transformation, som TDC har været nødt til at gennemføre.

“TDC har nu åbnet et nyt kapitel, og vi overlader tømmerne til Macquarie, som vil lede rejsen fremad i de kommende år,” lyder det i en fælles udtalelse fra de tre pensionskasser.

TDC har under Macquarie og de tre pensionskassers ejerskab blandt andet opsplittet sin forretning i TDC Net og Nuuday, hvor førstnævnte står for opbygning af digital infrastruktur som eksempelvis mobilnet og bredbåndsudrulning, mens Nuuday er det forbrugerrettede selskab som blandt andet driver YouSee

Undervejs har DK Telekommunikation forgældet TDC i meget stor grad.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S