Kapitalfond overtager TDC: Danske pensionskasser sælger rub og stub

De danske pensionskasser PFA, PKA og ATP sælger rub og stub af deres ejerandele i TDC til den australske kapitalfond Macquarie.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Efter næsten syv års ejerskab skille de tre danske pensionskasser PFA, PKA og ATP sig af med alt, hvad de ejer af danske TDC Group.

De tre pensionskasser sælger nemlig deres ejerandele til den australske kapitalfond Macquarie Asset Management, som de har ejet TDC sammen med siden 2018.

Hidtil har Macquarie ejet halvdelen af TDC Group, mens de tre pensionskasser har ejet 50 procent via det fælles ejerselskab DK Telekommunikation.

Fremover vil det fulde ejerskab altså ligge hos australierne.

Som årsag til frasalget peger de tre danske pensionskasser på, at det ‘digitale landskab har ændret sig signifikant,” siden de købte sig ind i TDC i 2018.

Det har gjort det nødvendigt at investere i den transformation, som TDC har været nødt til at gennemføre.

“TDC har nu åbnet et nyt kapitel, og vi overlader tømmerne til Macquarie, som vil lede rejsen fremad i de kommende år,” lyder det i en fælles udtalelse fra de tre pensionskasser.

TDC har under Macquarie og de tre pensionskassers ejerskab blandt andet opsplittet sin forretning i TDC Net og Nuuday, hvor førstnævnte står for opbygning af digital infrastruktur som eksempelvis mobilnet og bredbåndsudrulning, mens Nuuday er det forbrugerrettede selskab som blandt andet driver YouSee

Undervejs har DK Telekommunikation forgældet TDC i meget stor grad.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen