Kapitalfond overtager TDC: Danske pensionskasser sælger rub og stub

De danske pensionskasser PFA, PKA og ATP sælger rub og stub af deres ejerandele i TDC til den australske kapitalfond Macquarie.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Efter næsten syv års ejerskab skille de tre danske pensionskasser PFA, PKA og ATP sig af med alt, hvad de ejer af danske TDC Group.

De tre pensionskasser sælger nemlig deres ejerandele til den australske kapitalfond Macquarie Asset Management, som de har ejet TDC sammen med siden 2018.

Hidtil har Macquarie ejet halvdelen af TDC Group, mens de tre pensionskasser har ejet 50 procent via det fælles ejerselskab DK Telekommunikation.

Fremover vil det fulde ejerskab altså ligge hos australierne.

Som årsag til frasalget peger de tre danske pensionskasser på, at det ‘digitale landskab har ændret sig signifikant,” siden de købte sig ind i TDC i 2018.

Det har gjort det nødvendigt at investere i den transformation, som TDC har været nødt til at gennemføre.

“TDC har nu åbnet et nyt kapitel, og vi overlader tømmerne til Macquarie, som vil lede rejsen fremad i de kommende år,” lyder det i en fælles udtalelse fra de tre pensionskasser.

TDC har under Macquarie og de tre pensionskassers ejerskab blandt andet opsplittet sin forretning i TDC Net og Nuuday, hvor førstnævnte står for opbygning af digital infrastruktur som eksempelvis mobilnet og bredbåndsudrulning, mens Nuuday er det forbrugerrettede selskab som blandt andet driver YouSee

Undervejs har DK Telekommunikation forgældet TDC i meget stor grad.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Datacenter specialist

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job