Kapitalfond overtager TDC: Danske pensionskasser sælger rub og stub

De danske pensionskasser PFA, PKA og ATP sælger rub og stub af deres ejerandele i TDC til den australske kapitalfond Macquarie.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Efter næsten syv års ejerskab skille de tre danske pensionskasser PFA, PKA og ATP sig af med alt, hvad de ejer af danske TDC Group.

De tre pensionskasser sælger nemlig deres ejerandele til den australske kapitalfond Macquarie Asset Management, som de har ejet TDC sammen med siden 2018.

Hidtil har Macquarie ejet halvdelen af TDC Group, mens de tre pensionskasser har ejet 50 procent via det fælles ejerselskab DK Telekommunikation.

Fremover vil det fulde ejerskab altså ligge hos australierne.

Som årsag til frasalget peger de tre danske pensionskasser på, at det ‘digitale landskab har ændret sig signifikant,” siden de købte sig ind i TDC i 2018.

Det har gjort det nødvendigt at investere i den transformation, som TDC har været nødt til at gennemføre.

“TDC har nu åbnet et nyt kapitel, og vi overlader tømmerne til Macquarie, som vil lede rejsen fremad i de kommende år,” lyder det i en fælles udtalelse fra de tre pensionskasser.

TDC har under Macquarie og de tre pensionskassers ejerskab blandt andet opsplittet sin forretning i TDC Net og Nuuday, hvor førstnævnte står for opbygning af digital infrastruktur som eksempelvis mobilnet og bredbåndsudrulning, mens Nuuday er det forbrugerrettede selskab som blandt andet driver YouSee

Undervejs har DK Telekommunikation forgældet TDC i meget stor grad.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT