Kapitalfond overtager TDC: Danske pensionskasser sælger rub og stub

De danske pensionskasser PFA, PKA og ATP sælger rub og stub af deres ejerandele i TDC til den australske kapitalfond Macquarie.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Efter næsten syv års ejerskab skille de tre danske pensionskasser PFA, PKA og ATP sig af med alt, hvad de ejer af danske TDC Group.

De tre pensionskasser sælger nemlig deres ejerandele til den australske kapitalfond Macquarie Asset Management, som de har ejet TDC sammen med siden 2018.

Hidtil har Macquarie ejet halvdelen af TDC Group, mens de tre pensionskasser har ejet 50 procent via det fælles ejerselskab DK Telekommunikation.

Fremover vil det fulde ejerskab altså ligge hos australierne.

Som årsag til frasalget peger de tre danske pensionskasser på, at det ‘digitale landskab har ændret sig signifikant,” siden de købte sig ind i TDC i 2018.

Det har gjort det nødvendigt at investere i den transformation, som TDC har været nødt til at gennemføre.

“TDC har nu åbnet et nyt kapitel, og vi overlader tømmerne til Macquarie, som vil lede rejsen fremad i de kommende år,” lyder det i en fælles udtalelse fra de tre pensionskasser.

TDC har under Macquarie og de tre pensionskassers ejerskab blandt andet opsplittet sin forretning i TDC Net og Nuuday, hvor førstnævnte står for opbygning af digital infrastruktur som eksempelvis mobilnet og bredbåndsudrulning, mens Nuuday er det forbrugerrettede selskab som blandt andet driver YouSee

Undervejs har DK Telekommunikation forgældet TDC i meget stor grad.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo