Zuckerbergs nyeste AI-model udskydes: Er han allerede ved at tabe kapløbet?

Der knopskyder nogle versioner og modeller i AI'ens verden. 'Speed is of the essence,' men Zuckerbergs Meta hugger bremsen i - og konkurrenter fortsætter på fuld tryk.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Meta ser ud til at sakke ud i AI-kapløbet.

For den ventede AI-model fra Zuckerberg kaldet 'Behemoth' får sin lancering udskudt.

Den avancerede AI-model skulle oprindeligt være lanceret i april i forbindelse med Metas første AI-konference, LlamaCon, men blev først rykket til juni – og nu til altså efteråret. Det skriver Wall Street Journal med henvisning til anonyme kilder i virksomheden.

Ifølge rapporten er der intern tvivl om, hvorvidt Behemoth udgør et væsentligt nok teknologisk spring i forhold til Llama 4, som Meta udgav i april. Derfor er modellen ikke klar til en bred offentliggørelse.

Forsinkelsen vækker bekymring hos eksperter, som peger på, at Meta risikerer at miste terræn til konkurrenter som OpenAI og Google, der fortsætter med at udvikle og udrulle avancerede AI-løsninger i højt tempo.

Meta har dog store ambitioner på AI-fronten og betegner Behemoth som “en af de klogeste modeller i verden.” Den skal fungere som grundmodel og “lærer” for fremtidige sprogmodeller.

Virksomheden har allerede rullet AI ind i tjenester som Facebook, Instagram og WhatsApp samt lanceret en selvstændig Meta AI-app i april. Men med endnu en udskydelse bliver spørgsmålet, om Meta kan følge med frontløberne i AI-kapløbet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse