Opkøbsglade Salesforce har i forhold til flere af sine konkurrenter holdt relativt lav profil i de senere år, når det gælder de store opkøb i det konkurrenceprægede marked. Men nu er proppen gået af flasken.
Salesforce har nemlig indgået aftale om at købe det verdensberømte data management-selskab Informatica. Pris: Otte milliarder dollar - eller hvad der svarer til omkring 55 milliarder kroner.
De to selskaber har tidligere været langt fremme i forhandlingerne om en fuld overtagelse. Men dengang faldt det til jorden, da parterne i den sidste ende ikke kunne blive enige om vilkårerne.
Informatica hører til blandt den gamle garde af it-virksomheder. Selskabet blev etableret helt tilbage i 1993 og har i dag omkring 5.300 medarbejdere.
Det står bag en række løsninger til håndtering af virksomhedernes væld af data - altså til eksempelvis at skabe overblik, flytte og transformere data, replikere, virtualisere og lignende.
Selskabet har ifølge Reuters været genstand for en del opmærksomhed i foråret, hvor hele fem interesserede købere i løbet af kort tid henvendte sig med tilbud om at købe hele butikken.
De talte dels en række kapitalfonde, dels Cloud Software Group, dels altså Salesforce.
Salesforce ser store muligheder i Informaticas teknologier i en tid, hvor der pågår en vild konkurrence om at kunne levere de bedste løsninger til håndtering af AI.
Salesforce har allerede en del løsninger inden for data management, som Informatica kommer til at spille sammen med - ikke mindst når det gælder AI-agenterne, som for tiden er på alles læber.
“Salesforce og Informatica vil blive den mest komplette, [AI]-agent-klare dataplatform i hele branchen,” lyder det fra Salesforce-topchef Marc Benioff om købet.
Købet bliver det tredjestørste, som Salesforce har foretaget nogensinde.
De to største var købet af Slack i 2021. Prisskiltet for Slack lød på 28 milliarder dollar - altså væsentligt mere end hvad Salesforce betaler for Informatica.
Det næststørste var købet af Tableau i 2019 for 15 milliarder dollar.