Milliardopkøb i AI-orkan: CoreWeave sluger tidligere bitcoin-rival for 62 milliarder kroner

En af de helt store handler i datacenterindustrien er under opsejling. Overtagelsen viser, at kryptominer må vige pladsen for 'the new kid on the block.'

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

CoreWeave trækker stikket på kryptomining og tænder op under AI-maskinen med et opkøb til ni milliarder dollar.

Det New Jersey-baserede selskab overtager nu sin tidligere udlejer og rival, Core Scientific og sparer samtidig sig selv for 10 milliarder dollar i lejekontrakter.

"Ved at eje Core Scientifics kraftfulde datacentre kan vi styrke vores drift markant og mindske risikoen i vores fremtidige vækstplaner,” sagde CEO Michael Intrator mandag i en præsentation til investorer.

Begge er datacenterselskaber med rødder i krypto

Tidligere har CoreWeave lejet sig ind hos Core Scientific til skyhøje priser, men nu skal nøglerne til de avancerede datacentre over på egen nøglebrik, skriver det velansete Financial Times.

Kryptodatacentre omdannes til AI

Købet sker i aktier og værdisætter Core Scientific til 9 milliarder dollar – en pris, der ifølge Cantor-analytikere "er lidt af en fuser."

"Den pris, opkøbet indikerer, er for lav. Vi er ikke imponerede over den aftalte salgspris,” skriver analytikerne ifølge Financial Times i en analyse.

Både Core Scientific og CoreWeave begyndte som kryptominer-selskaber. Men hvor førstnævnte gik konkurs under kryptokollapset i 2022, steg CoreWeave op som en AI-fugl Fønix. I dag køber selskabet grafikkort fra Nvidia og lejer dem ud til techgiganter med sult efter AI.

Nvidia er ikke kun leverandør men også aktionær og stor kunde hos CoreWeave. Efter en uroplaget børsdebut i marts er CoreWeaves aktie tredoblet i værdi, og selskabet er nu 75 milliarder dollar værd.

Bag Core Scientific står en eks-natklubejer og kryptofanatiker, Darin Feinstein, som i 2017 ville bygge et datacenter til mining-industrien. Han trak sig som co-chair i 2023 efter konkursen året før.

Nu trækker AI det længste strå og de gamle mining-rigge risikerer at ryge ud med badevandet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S