Elon Musk skrinlægger ambitiøst super-computer-projekt - 20 medarbejdere skifter til konkurrent

En ambitiøse plan om at bygge verdens kraftigste supercomputer bliver nu skrinlagt.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Dojo er det japanske ord for den træningssal, der bruges i kampsport.

Det er derfor næppe tilfældigt, at de supercomputere, der skal træne de AI-modeller og neurale netværk, som anvendes i Teslas selvkørende software, er blevet døbt Dojo.

Elon Musk har tidligere proklameret, at Dojo skulle blive intet mindre end verdens kraftigste supercomputer.

Men nu ser de ambitiøse planer dog ud til at være skrinlagt.

Dropper plan

Ifølge erhvervsmediet Bloomberg har Tesla-topchef Elon Musk nu droppet planerne om, at selskabet skal konstruere en supercomputer baseret på egenudviklede AI-chips.

Gennem de seneste år har Tesla ellers haft held til at rekruttere en række højtspecialiserede chip-arkitekter fra selskaber som Nvidia og AMD.

Men projektet er også blevet ramt af en lang række forsinkelser, og senest er en række af de højtprofilerede chipfolk begyndt at forlade Tesla.

Skifter til konkurrerende startup

Ifølge Bloomberg har op mod 20 personer fra teamet forladt Tesla til fordel for selskabet DensityAI, et nyt AI-startup grundlagt af flere tidligere Tesla-folk, som angiveligt også beskæftiger sig med at bygge robotter og AI-datacentre.

Den seneste til at forlade Dojo-projektet var Peter Bannon, der stod i spidsen for projektet, og i kølvandet på det har Elon Musk nu tilsyneladende besluttet sig for helt at droppe projektet.

Så sent som i juni proklamerede Elon Musk ellers, at Dojo-projektet levede i bedste velgående:

”Tesla Dojo AI-træningscomputeren gør fremskridt. Vi begynder at tage Dojo 2 i brug senere i år. Det kræver tre store iterationer, før en ny teknologi bliver rigtig god. Dojo 2 er god, men Dojo 3 bliver fantastisk,” sagde Elon Musk ifølge mediet Electrek i juni.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car