Købte fire klapstole til 49 kroner og stjal et bord: Mogens Nørgaard øste af sin viden fra sin populære 'gavebod' på Cloud & AI Festival 2025

Computerworld Cloud & AI Festival 2025: I løbet af to dage valfartede festivalgæsterne til Mogens Nørgaards selvbetitlede "prompt-gavebod", Mogens.ai. Her gav Computerworlds populære klummeskribent gode råd til alt fra SEO-optimering af enmandsvirksomheder til, hvordan man kommer videre med 42 år gamle projekter.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Har man fulgt Mogens Nørgaards mangeårige faste klumme her på Computerworld, er man klar over hans anstrengte forhold til Djøf.

Så fra hans synspunkt var det ene og alene salt i det sår, som var åbnet ved "blot" at ligge nummer 87 på årets liste over de mest magtfulde it-personer i Danmark, at chefredaktør Lars Jacobsen havde anvist ham en plads mellem Djøf-standen og dametoilettet.

Klummeskribenten traf derfor hurtigt en beslutning om at opgradere sin stand til at stå mellem Cloudeksperten.dk og DSTNY.

Nu manglede blot det obligatoriske udstyr til at kreere en stand med et godt blikfang.

Mogens Nørgaard fulgte sin næse for iværksætteri, kørte ned til Jem & Fix på Amagerbrogade i København og købte fire sorte klapstole til 49 kroner stykket.

Desuden faldt han over et ubrugt bord et sted i i Tap1 på Amager, hvor Cloud Festival 2025 fandt sted, som han "stjal".

Et hvidt A4-ark tapet på siden af bordet med teksten "Mogens.ai - en prompt-gavebod" og voila: Mere skulle der ikke til for at skabe en æstetisk nyklassiker af en festivalstand.

Nu var klummeskribenten og iværksætteren klar til at øse af sine god råd - eller prompts - til de forbipasserende i vandrehallen mellem de tre hovedscener.

Sidegevinster til naboerne

Besøgende var der mange af, selv om de næppe blev overgået i antal af Mogens Nørgaards gode råd.

Ifølge ham selv fik Cloudeksperten.dk og DSTNY endda masser af sidegevinster i form af ekstra besøgende fra hans selvbestaltede prompt-gavebod i løbet af de to dage, som Cloud Festival 2025 løb af stablen.

"Folk har spurgt om alt muligt. Det har været lige fra gode råd til SEO-optimering af enpersoners-virksomheder over, hvordan man skaber noget med AI til, hvordan de kommer videre med 42 år gamle projekter. Så har de fået et råd," fortalte Mogens Nørgaard, da det endelig lykkedes Computerworld at fange ham, mens han ikke var fordybet i en dialog med en standgæst.

Det skete på festivalens andendag, og klapstolene var godt slidte. Den, jeg sad på, truede med at brække forover.

"Min ven Ole var lige forbi, og han fik næsten stolen til at knække," sagde han.

Tiden på Cloud Festival 2025 var godt givet ud for Mogens Nørgaard. Udover en papæske med bolsjer viklet ind i grønt plastic havde Nørgaard en gæstebog liggende, som folk har skrevet i og lagt telefonnumre.

"Den har givet masser af gode kontakter og sågar et enkelt job til at holde et oplæg på en konference," lød det fra en som altid veloplagt Mogens Nørgaard.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)