Flere statsledere med opsigtsvækkende opråb: AI kan skabe kunstige pandemier og brud på menneskerettigheder

AI udgør hidtil uhørt trussel mod menneskeheden, lyder det i opsigtsvækkende nyt brev, som er underskrevet af flere nobelpristagere og tidligere statsledere.

Artikel top billede

(Foto: Immo Wegmann/Unsplash)

AI-udviklingen sker i øjeblikket med en hastighed, der udgør hidtil usete farer for menneskeheden.

Det mener 200 prominente personer, der blandt andet tæller tidligere statsoverhoveder og nobelprisvindere, som har underskrevet et brev, der opfordrer til, at der på globalt plan indføres røde linjer, som skal forhindre farlig udvikling af kunstig intelligens.

”Snart kan kunstig intelligens langt overgå menneskets evner og forstærke risici som kunstigt fremkaldte pandemier, udbredt misinformation, omfattende manipulation af mennesker, herunder børn, nationale og internationale sikkerhedsproblemer, massearbejdsløshed og systematiske brud på menneskerettighederne,” lyder det i brevet.

Underskrevet af 10 nobelpris-modtagere

Blandt underskriverne er der ti nobelpristagere, herunder Maria Ressa, som har vundet Nobels fredspris, Mary Robinson, der er tidligere præsident i Irland, og den tidligere præsident i Colombia, Juan Manuel Santos, som også har modtaget Nobels fredspris.

Derudover har Geoffrey Hinton, der er nobelprisvinder i fysik, modtager af Turingprisen og ofte omtales som ”the godfather of AI,” også underskrevet brevet.

Han forlod i 2023 Google for at kunne tale frit om risikoen ved kunstig intelligen. Lige siden har han advaret om, at kunstig intelligens hurtigere end vi tror vil være i stand til at overgå den menneskelige intelligens og samtidig rummer et stort potentiale for misbrug af aktører med fjendtlige hensigter.

Siden han forlod Google i 2023, har han advaret om, at kunstig intelligens hurtigere end mange tror kan overgå den menneskelige intelligens og samtidig rummer et stort potentiale for misbrug af aktører med fjendtlige hensigter.

”Jeg troede, at den tid, hvor AI ville blive klogere end mennesker, var 30 eller 50 år eller endnu længere ude i fremtiden. Men det tror jeg jo selvfølgelig ikke længere,” sagde han dengang.

Brevet blev mandag annonceret af Maria Ressa ved FN’s årsmøde, som i øjeblikket finder sted i New York.

Læs hele brevet her.

Læses lige nu

    Region Midtjylland

    License Manager med blik for overblik

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S