EU vil blokere Apple, Amazon, Google og Meta fra særlige data i ny lovpakke: Skal fremme digital suverænitet

Det ser ud til, at tech-giganterne må droppe drømmen om adgang til finansielle data.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

De amerikanske tech-giganter står overfor et nederlag.

Selskaber som Meta, Apple, Google og Amazon står nemlig til at blive udelukket fra et nyt system til deling af finansielle data i Europa.

Lige nu er der en politisk kamp i gang i EU om den kommende forordning om adgang til finansielle data - Financial Data Access (FiDA).

Lovpakken er en fortsættelse af EU’s betalingsdirektiv PSD2, der gav tredjeparter adgang til visse data.

Den nye forordning vil udvide adgangen, så også andre typer finansielle data fra eksempelvis opsparing, investering, pension og forsikring kan deles sikkert mellem banker, fintech-selskaber og andre godkendte aktører.

Netop begrebet godkendte aktører er nøgleordet her, for de amerikanske tech-giganter står til at blive udelukket fra det nye system, skriver Financial Times.

Systemet har til formål at muliggøre udviklingen af digitale finansprodukter til markedet. Hvis tech-giganterne udelukkes er det en stor redningskrans til bankerne, som på den måde afværger konkurrence med tech-giganterne på dette område.

Samtidig vil bankerne også få det meste af værdien i forordningen for sig selv.

“Dette er en sag, hvor Big Tech-aktørerne faktisk taber lobbykampen,” sagde en EU-diplomat med tæt kendskab til forhandlingerne til mediet.

En sejr for bankerne

Loven skulle tage finansielle data og gøre dem tilgængelige for tredjepartsudbydere, som så kunne tage disse data og skabe nye tjenester inden for eksempelvis finansiel rådgivning eller betaling, men kampen fra den finansielle lobby har handlet om at undgå, at de store tech-selskaber skulle få adgang.

Finanssektorens bekymringer har mødt opbakning fra Europa-Parlamentet og senere af Europa-Kommissionen samt den tyske regering.

Den tyske regering har sendt et dokument til de andre EU-medlemslande, hvor det blandt andet fremgår, at tech-giganterne bør udelukkes “for at fremme udviklingen af et EU-digitalt finansielt økosystem, garantere lige vilkår og beskytte forbrugernes digitale suverænitet.”

Techgiganternes talerør er dog utilfreds med denne udvikling.

“FiDA’s oprindelige vision var at give folk kontrol over deres egne data og adgang til bedre og mere innovative finansielle tjenester,” sagde Daniel Friedlaender, leder af lobbyorganisationen Computer & Communications Industry Association Europe, til Financial Times og fortsætter:

“Ved at bøje sig for de etablerede banker kommer EU til at begrænse forbrugernes valgmuligheder og cementere de gamle aktører, som allerede har portvogtermagt over kundedata.”

Også Chamber of Progress, en anden tech-lobbygruppe, er stærkt utilfreds med dette og omtaler bankerne som gatekeepere.

En endelig lovtekst forventes klar i løbet af efteråret. EU-Kommissionen har ikke villet kommentere Financial Times' historie.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Julian Olsen som Datateknikerelev ved afd. Thisted og afd. Esbjerg. Nyt job

Julian Olsen

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S