Hvad ligger bag vores tanker? Bliv bedre til at forstå, hvordan AI egentlig fungerer

I ”The Emergent Mind” forsøger forfatterne at forklare det menneskelige sind, og hvordan den viden kan bruges til bedre at forstå AI.

Artikel top billede

Vi er alle udstyret med bevidsthed og med det, der med et lidt vagt begreb kaldes sindet.

Men ingen har endnu været i stand til at give et entydigt svar på, hvad bevidsthed eller i særdeleshed sindet egentlig er for nogle størrelser.

Nogle forklaringsmodeller tager udgangspunkt i, at sindet består af forskellige regioner i hjernen, som hver har specialiseret sig i forskellige processer.

Andre mener, at sindet fungerer som et software-program, der modtager input fra omverdenen og leverer et output.

Ingen af forklaringerne virker dog helt tilfredsstillende – i hvert fald ikke, hvis man spørger forfatterne Gaurav Suri og Jay McClelland, der står bag den nye bog ”The Emergent Mind: How Intelligence Arises in People and Machines.”

Bogen handler – som titlen antyder – om, hvordan intelligens opstår i både mennesker og maskiner.

For at forstå kunstig intelligens bedre er det ifølge forfatterne en fordel at forstå vores eget sind, da det fungerer som en skabelon for AI-modeller.

De forklarer, at hjernen består af hundredvis af milliarder nerveceller, kaldet neuroner.

Når de indgår i et neuralt netværk – hvor de er tæt forbundet – opstår evner, som ingen af neuronerne har hver for sig. Heraf navnet The Emergent Mind.

Bogen behandler flere aspekter af emnet: dels hvordan den såkaldte emergent mind opstår – blandt andet illustreret gennem et eksempel med en kolonne af myrer, der viser, at helheden ofte besidder flere evner end individet.

Dels hvordan selve rammeværket for neurale netværk kan forklare en stor del af menneskets adfærd. Herunder hvorfor vi nogle gange handler rationelt og andre gange irrationelt.

Forfatterne beskriver også, hvordan både menneskelige og kunstige neurale netværk lærer af erfaring, og hvordan denne forståelse kan hjælpe os med at belyse sindet som helhed.

Suri og McClelland understreger dog, at man ikke 1:1 kan sammenligne det menneskelige sind med AI.

Menneskers adfærd er f.eks. drevet af mål, der fremmer overlevelse og trivsel – som at finde husly, varme, mad og fællesskab. Hvilket ikke er specielt relevant for en maskine.

Du kan også lægge ud med at lytte til denne podcast, hvor forfatterne diskuterer nogle af bogens idéer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune