Læk afslører: OpenAI brænder langt flere penge af end offentligheden ved

OpenAI's økonomiske bæredygtighed bliver nu alvorligt betvivlet, efter at lækkede dokumenter afslører voldsomme udgifter og lavere omsætning end tidligere rapporteret. Microsoft betvivler tallenes korrekthed.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

En af verdens mest hypede og hurtigst voksende selskaber, ChatGPT-skaberen OpenAI, har muligvis langt større omkostninger og lavere omsætning end hidtil antaget.

Ifølge lækkede interne dokumenter fra Microsoft har OpenAI siden 2024 brugt over 12 milliarder dollar på regnekraft, primært via Microsofts Azure-platform – uden at generere tilsvarende indtægter.

Det er 12 milliarder, som hidtil ikke har været regnet ind i OpenAI’s regnskaber. Det skriver The Register.

Dokumenterne viser blandt andet, at OpenAI brugte 8,7 milliarder dollar alene i de første tre kvartaler af 2025 på at køre sine GPT-modeller. Det svarer til mere end dobbelt så meget som i hele 2024, hvor udgifterne ifølge The Register lød på 3,7 milliarder.

Samtidig fremgår det, at OpenAI i første halvdel af 2025 genererede omkring 2,27 milliarder dollar i omsætning, hvilket er langt under de 13 milliarder dollar i årlig omsætning, som direktør Sam Altman tidligere har meldt ud.

De økonomiske tal udspringer af OpenAI’s strategiske og lettere regnskabstekniske samarbejde med Microsoft, som blev indgået i 2019.

Her blev det aftalt, at OpenAI betaler Microsoft 20 procent af sin omsætning til Microsoft, der til gengæld får lov at videresælge OpenAI’s teknologier – også mod en 20 procents afregning den anden vej.

Microsoft betvivler tallene

Financial Times er også dykket ned i de lækkede dokumenter, og over for finansmediet har Microsoft kommenteret, at "tallene ikke er helt rigtige", men har ikke ønsket at gå i detaljer.

Andre kilder understreger, at regnskabet sandsynligvis ikke dækker hele det økonomiske forhold mellem OpenAI og Microsoft.

Et muligt forklaringsspor er, at OpenAI modtager cloudkreditter fra Microsoft, som ikke nødvendigvis fremgår direkte i regnskaberne, men i stedet bogføres under Microsofts samlede salgsomkostninger. Dermed kan udgifterne fremstå højere, end de reelt er.

Samtidig er det uklart, om aftaler om ChatGPT-integration i Bing, Office 365, GitHub Copilot og andre Microsoft-produkter tæller med i de aktuelle regnskabstal.

Et regnestykke med ubekendte

Hvis tallene alligevel er bare nogenlunde retvisende, tyder meget på, at OpenAI aktuelt opererer med et nettounderskud på op mod 12 milliarder dollar i 2025 – og dermed befinder sig i en situation med høj burn rate og behov for massiv kapitaltilførsel.

Det kan potentielt lægge et voldsomt pres på både priser og produktstrategier, og rejser spørgsmål om bæredygtigheden i den nuværende AI-økonomi.

OpenAI er i dag et privatejet selskab, hvor kravene til aflægning af regnskaber er mindre, end ved børsnoterede selskaber.

Selskabet arbejder angiveligt på en børsnotering i løbet af 2026, hvorefter OpenAI vil være tvunget til at aflægge regnskaber hvert kvartal, hvilket i så fald vil skabe langt mere økonomisk gennemsigtighed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird