Her er navnet efter stor navnekonkurrence: Det kommer Danmarks nye ID-app til at hedde

Efter navnekonkurrence blandt danskerne er Digitaliseringsministeriet klar med navnet på Danmarks nye ID-app.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danmarks nye identikations-app kommer til at hedde 'AltID.'

Det meddeler Digitaliseringsministeriet, som i lige før sommerferien indbød alle danskere til at komme med forslag til et navn til den nye app.

Det resulterede i mere end 3.000 forslag - nogen af ret kreativ karakter.

Digitaliseringsminister Caroline Stage (M) meddeler, at den nye app kommer til at hedde AltID, fordi der er tale om et 'ID, som du altid har på dig," siger hun.

"Vi har valgt AltID, fordi det er et ID, du ’altid’ har på dig, og fordi du kommer til at kunne bruge den til ’alt’ muligt," lyder det fra ministeren.

Appen lanceres til foråret, og den kommer i første omgang til at indeholde et legitimationsbevis og et alderbevis, som vil kunne anvendes til at dokumentere ID og alder.

Digitaliseringsministeriet peger dog samtidig på, at appen er designet på en måde, så det er muligt at undgå at afgive flere personfølsomme data end højst nødvendigt.

Hvordan det fungerer, kan du læse mere om i denne artikel, som Computerworld har offentliggjort tidligere i dag:

Læs også om den nye app:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Eldorado A/S

IT-supporter

Sydjylland

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS