Det er – som filmen Mountainhead anskueliggør – ikke nemt at være den fattige vært i et selskab af velhavere, der ankommer til ens ydmyge hytte i helikoptere eller en kortege af kæmpestore luksusbiler.
Men alt er som bekendt relativt.
Værtens nettoformue er trods alt på over 500 millioner US-dollar, mens hytten er på langt over 1.000 kvadratmeter og udstyret med panoramaudsigt over bjergene, bowlingbane og kæmpestor bunker i kælderen.
Så det er svært at have ondt af fyren.
Lidt træls for ham er hans tre gæster bare meget, meget rigere endnu med bankkonti, der tæller to- eller trecifrede milliardbeløb – og de driller naturligvis den stakkels fattigrøv nådesløst.
Mountainhead er både navnet på bjerghytten samt et passende nik til den liberalistiske forfatter Ayn Rands bog The Fountainhead.
Samtidig er de fire hovedpersoner, der mødes til deres årlige founder-weekend i bjergene, groft skårede karikaturer over techbro-typer som Elon Musk, Mark Zuckerberg, Peter Thiel og Sam Altman.
Ved filmens begyndelse har en af hovedpersonerne netop lanceret en opdatering til sit sociale netværk.
Den kedelige bivirkning er dog, at netværket nu uhæmmet spreder falske historier og billeder, som hælder benzin på uroligheder og massakrer verden over og er ved at få hele nationer til at gå op i limningen.
Imens ser de fire til på deres mobiltelefoner og er grundlæggende enige om, at nyhederne nok er fulde af løgn. For så slemt kan det da umuligt være (selv om de, når alt kommer til alt, egentlig også er lidt ligeglade).
Men det, der starter som venskabelige drillerier, udvikler sig hurtigt i en mere dyster og undertiden morsom retning. Især i takt med, at den ene af hovedpersonerne udvikler noget, der minder om en samvittighed.
Instruktøren Jesse Armstrong kender sit stof – han stod trods alt bag Succession – og på skuespillersiden er Steve Carell i front for et velspillende ensemble.
Satiren er tommetyk og nogle gange også for tyk. Men følger man en smule med i de aktuelle intriger mellem nogle af Silicon Valleys mere outrerede typer, så er Mountainhead også fin og undertiden rammende underholdning.
Filmen kan ses på HBO Max, og du kan tage et kig på traileren her.