Streaming: Flere lede drab i 2026

Populært makkerpar må endnu engang på jagt efter en nederdrægtigt ond morder i anden sæson af hitserien ”Kastanjemanden.”

Artikel top billede

Der er udsigt til mere blodig nordic noir-krimi med velkendte efterforskere, der skal bakse med en ny og grum sag. Netflix-serien Kastanjemanden vender nemlig tilbage med sæson 2 senere i år.

Helt præcis hvornår vides endnu ikke. Men optagelserne skulle være afsluttet, så det burde ikke tage evigheder.

Den nye sæson fortsætter i seriens univers og fortæller en selvstændig historie baseret på Søren Sveistrups opfølgerroman ”Tælle til en, tælle til to”.

Her trækkes efterforskerne Naia Thulin og Mark Hess i skikkelse af hhv. Danica Curcic og Mikkel Boe Følsgaard ind i en ny drabssag med rødder i stalking, skjulte relationer og et langsomt eskalerende voldsbillede.

Alt sammen fortalt i samme tålmodige tempo som i første sæson, hvor uhyggen kom snigende langs fodpanelerne.

Rollelisten udvides også med nye centrale figurer, herunder Sofie Gråbøl og Katinka Lærke Pedersen.

Ambitionen synes at være en mere kompleks fortælling med et bredere persongalleri, uden at slippe seriens kølige greb om nordic noir-traditionen.

Kastanjemanden blev et fortjent internationalt gennembrud for dansk krimi på Netflix, da serien – modsat (for) mange andre filmatiseringer af nordiske spænding- eller krimiromaner – faktisk er både intelligent, spændende og tager sine seere alvorligt.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S