Denne billige 27” skærm er topkandidat til at blive firmaets næste kontorskærm

Test: Til en pris omkring 1.200 kroner med moms er AOC Q27E4U en oplagt skærm næste gang kontoret skal opgradere standardskærmene til mange medarbejdere – her går funktion og pris nemlig op i en højere enhed.

Artikel top billede

Den prisoverkommelige AOC-skærm er på 27” og har QHD-opløsning, hvilket er et fint kompromis til en kontorskærm. (Foto: AOC PR)

Måske er jeg lidt skadet gennem mange år med produkter på testbænken, for når der diskes op med en ny monitor i den billige klasse, er min tanke, om verden virkelig har brug for endnu en stangvare af den type.

Svaret er naturligvis nej, hvis man tager den negative vinkel på. Men heldigvis bliver min pessimisme ofte – om ikke gjort til skamme – så i hvert fald sådan, at jeg bliver positivt overrasket.

Snusfornuft bag skærmen

Således også med AOC Q27E4U, som er den midterste blandt søskende på 24” og 32”.

De deler DNA, som blandt andet er et panel på 120 Hz, IPS-teknologi og høj lysstyrke. I den testede 27” er den 300 nits, hvilket er fint for et panel, der har QHD-opløsning.

For modsat mange konkurrenter holder man fast i 2560 x 1440 pixels, som i min optik er optimalt til hverdagsbrug. Bevares, har du 4K, kan du bare sætte opløsningen ned, men så kører du ikke native.

Dertil vil skærmen også være mere kostbar i 4K version – især hvis den skal have samme lysintensitet med flere og mindre pixels på samme areal.

Så der er masser af fornuft i skærmen, der på mange måder er en budgetløsning, men hvor man har brugt pengene fornuftigt.

Prisen på 980 kroner plus moms er ikke langt fra en tilsvarende i 24”, så hvorfor ikke gå et nummer op i størrelse. Det giver mening, og hvis det er som et større indkøb til medarbejdere, vil de fleste opleve det som en velkommen opgradering.

Menu med overraskelser

Skærmmenuen er omfattende for en skærm i denne prisklasse. Det er desværre den type, hvor du via flere knapper på fronten skal trykke dig igennem, og halvdelen af gangene trykker du forkert.

Et så bøvlet menusystem er en af mine kæpheste at få nedkæmpet, og jeg ser hellere et lille joystick på bagsiden.

Fred være med det, for indholdet kan bruges til noget. Ud over standard indstillinger til gaming, der løfter farverne til det mere strålende, og mange forskellige indstillinger til præsentation med mere, er der også brugbare ekstra funktioner.

Her er blandt andet små, men nyttige muligheder, som at kunne slå USB-porten til og fra opladning, samt at der bliver foreslået kaffepause med mere. Det er nu ret sjovt, men også brugbart på et kontor, hvor man måske glemmer at få strakt benene.

Når du skifter mellem indstillingerne, får du konstant at vide, at den indstilling, du vil vælge, kan give et øget strømforbrug. Jeg går bestemt ind for at spare på energien, men behøver ikke blive mindet om det konstant.

Skærmbilledet i standard mode er meget afdæmpet og tydeligt strømbesparende. Der er ikke meget knald på farver eller styrke, og det går reelt også ud over læsbarheden, da hvid tekst på en sort baggrund bliver lidt grynet.

Vælg en af de mindre strømbesparende tilstande – eller skru op for lysstyrken direkte på knapperne på fronten – og du får straks et billede, der er som forventet for prisklassen.

Det vil sige fint læsbart og med en farvegengivelse, der er rigelig god til en PowerPoint, men milevidt fra dig, der vil have ægte farver.

Med sine 120 Hz opdatering og flere game-indstillinger kan den reelt også bruges til spil. Det er bestemt ikke det, den er sat i verden for, men billedet fremstår fint roligt i hurtige spil.

Endnu vigtigere er, at panelet fremstår roligt, når det bruges til blandede kontoropgaver, og ikke giver træthed i øjnene.

Mere end forventet til prisen

Fordelene er altså mange i den nye AOC, når det lave prispunkt tages med i ligningen.

De mange justeringsmuligheder, det hurtige panel (for sin type) og ikke mindst et billede, der er bedre end flertallet til samme pris, trækker op.

Den har en lille fod, men står solidt, og skærmen kan let vippes på højkant – der er endda indbyggede højttalere.

Der er de tilslutninger, du forventer, men lidt store stik kan være vanskelige at få til at sidde uden at vrikke lidt med et stort stik. Det er ikke et kæmpe problem, men skal der sættes flere hundrede op på en arbejdsplads, vil der nok komme lidt ”øf” fra IT-supporten.

Du får ikke mulighed for KVM-switch og en RGB-skala, du kan blære dig med, men det er heller ikke formålet med denne skærm, som jeg ser som en værdig kandidat til den næste firmaskærm-opgradering.

Derfor lander jeg på et firetal med pil nedad. En flot karakter for et produkt i denne prisklasse.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S