En af 1980’ernes største helte svinger igen sit magiske sværd i de danske biografer

Det er lagt op til en klassisk fortælling om det gode mod det onde, når Masters of the Universe til sommer sætter scenen for helten He-Man i en helt ny filmatisering.

Artikel top billede

Tilbage i 1980’erne blev en del af tegnefilmene på de kommercielle tv-kanaler produceret med det specifikke formål at sælge legetøj.

Udover (forhåbentlig) at være underholdende var tegnefilmene således reelt 20 minutter lange reklamer for de plastikfigurer, hvis tegnede versioner var hovedpersonerne i serierne.

Blandt de største var Transformers, Teenage Mutant Ninja Turtles, M.A.S.K. og My Little Pony, hvor ikke mindst førstnævnte senere er blevet til foreløbig syv Hollywood-film.

Men He-Man and the Masters of the Universe var en af de første tegnefilm skabt for at drive salg i legetøjsbutikkerne.

Franchisen begyndte dog sit liv med actionfigurer, og der blev lavet en tegneserie, før den første animerede sæson ramte tv-skærmene i 1983.

Legetøjskæmpen Mattel ville malke den massive interesse for science fiction, som Star Wars havde skabt, og hvor konkurrenten Hasbro havde solgt millioner af plastikversioner af Luke Skywalker, Darth Vader og Princess Leia.

Med en blanding af en helt fra rummet og Conan the Barbarian blev resultatet en kæmpe succes, som også blev filmatiseret tilbage i 1987.

Nu sker det så igen, for Masters of the Universe lander i biograferne med fokus på at fortælle historien om, hvordan hovedpersonen prins Adam bliver forvandlet til den mægtige He-Man.

I en tid hvor 1980’erne har været vedholdende populære i mange år, er timingen ikke dårlig, og ved første øjekast ser filmen ud til at kunne blive massivt underholdende.

Filmens trailer afslører, at hovedpersonen som barn blev sendt i skjul på Jorden for at beskytte ham mod onde kræfter på planeten Eternia.

Men som ung mand med et kedeligt kontorjob ser han ud til at leve et frustrerende liv, mens han drømmer om et sværd af den slags, man ikke bruger i den lokale fægteklub.

Det bliver dog hurtigt klart, at drømmesværdet er virkeligt.

Og Adam (Nicholas Galitzine) må hjem til Eternia for at finde sig selv og stå i spidsen for en kamp rettet mod skurken Skeletor (Jared Leto) og hans hær for at beskytte sin hjemplanet og det magiske Grayskull, hvorfra He-Man får sine kræfter.

Ligesom i de oprindelige tegnefilm skal He-Man dog ikke kæmpe alene.

Han bliver blandt andre hjulpet af Duncan (Idris Elba) og hans adoptivdatter Teela (Camila Mendes), mens Alison Brie fra Community, islandske Jóhanes Haukur Jóhanneson fra Game of Thrones og Vikings samt James Purefoy fra The Witcher også spiller markante roller i filmen sammen med robotter og en magisk løve.

At dømme efter traileren kommer en del af kampen også til at foregå i vores verden, mens prins Adam kan blive forvandlet til He-Man ved at bruge sit sværd og råbe det ikoniske slagord ”By the power of Grayskull … I have the power!”

Om He-Man kan generere den samme interesse og spænding som legetøjsfirmaet Mattel skabte tilbage i 1980’erne må vi vente at se, indtil Masters of the Universe rammer de danske biografer 4. juni 2026.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S