Visma Enterprise skifter navn efter forvirring i markedet: Nu skal selskabet hedde Intega

Visma Enterprise med 170 ansatte dropper sit gamle navn på grund af forvirring blandt kunder og i markedet.

Artikel top billede

(Foto: Intega)

Visma Enterprise med omkring 170 medarbejdere i Danmark dropper sit navn, som selskabet har haft i knap 10 år.

Fremover kommer selskabet til at hedde Intega, som bliver navnet, som det vil markedsføre sig under.

Visma Enterprise er ejet af norske Visma, som ejer en lang række forskellige virksomheder i hele verden.

Visma Enterprise opstod på baggrund af Vismas opkøb i 2017 af det daværende Bluegarden, som blev spaltet i henholdsvis Visma Dataløn og Visma Enterprise.

Enterprise-forretningen fokuserede - som navnet nok antyder - på at sælge Vismas løn- og HR-løsninger til de større danske virksomheder.

Selskabet peger på, at der gennem årene er opstået forvrring i markedet om, hvorvidt Visma og Visma Enterprise er samme firma eller ej.

"Flere kunder og samarbejdspartnere har haft svært ved at navigere i Visma-koncernens mange brands og produktnavne. Det har i praksis betydet forvekslinger – både i branchen generelt og i dialogen med kunder. Med navneskiftet ønsker Intega at skabe større klarhed om sin position og sit produktfokus," meddeler selskabet.

Og det er baggrunden for beslutningen om nu helt at droppe Visma-navnet.

"Beslutningen om at omdøbe Visma Enterprise til Intega udspringer af et ønske om at eliminere den forvirring, der har eksisteret i Danmark mellem selskabet Visma Enterprise og Visma-koncernen som helhed," meddeler selskabet.

CEO Anders René Andersen siger, at navneskiftet skaber det, som han kalder en 'tydeligere distinktion' mellem selskabets specialiserede løsninger og ejerkoncernen Visma.

"Det er vigtigt for os, at vores kunder og omverdenen præcis ved, hvem de taler med," siger han.

Intega får med navneskiftet nyt logo i form af fem farvestrålende cirkler flettet ind i hinanden under navnet 'Intega by Visma.'

"Navnet Intega refererer til både integration og integritet," lyder det om valget af navn.

"Virksomheden integrerer egne HR- og lønløsninger med andre softwareløsninger for at styrke kundeoplevelsen via sammenhængende digitale processer."

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse