Anthropic på vej med ny version af Claude, der er skræddersyet til Word

Du kan nu bruge Claude som et tilføjelsesprogram direkte i Word og andre Microsofts-programmer.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

AI-modellen Claude Code, der er udviklet af Anthropic, har gået sin sejrsgang blandt programmører over hele verden.

Men selskabet har en ambition om at få en fod inden for i virksomhederne, der rækker ud over udviklingsafdelingerne.

Det kommer blandt andet til udtryk ved, at Anthropic netop har lanceret betaversionen af det nye værktøj Claude for Word.

Det er et plugin til Microsoft Word, der især er målrettet jurister, og som betyder, at Claude vil være tilgængelig direkte i Word, hvor den bliver placeret i et panel ude i siden.

Kan samarbejde med Claude

På den måde bliver det lettere for eksempelvis jurister at samarbejde med Claude om udformningen af kontrakter og andre juridiske dokumenter.

Via Claude for Word kan brugere stille spørgsmål om deres dokumenter og få svar ved at klikke på særligt fremhævede citater.

Derudover kan brugere blandt andet via Claude for Word få adgang til en ”registrer ændringer”-funktion, der gør det muligt at acceptere eller afvise AI-modellens forslag til ændringer i dokumentet.

Henvender sig til nye målgrupper

Claude for Word er en del af Anthropics Cowork-serie, der bygger på samme arkitektur som Claude Code, men henvender sig til eksempelvis HR, økonomi- og finansmedarbejdere samt topledere.

Som led i Cowork-serien lancerede Anthropic tidligere på året også Claude for Excel og Claude for PowerPoint.

Claude er i øjeblikket tilgængelig som en tilføjelse for Microsoft Word-brugere med et Team- eller Enterprise-abonnement.

Den kan hentes som et plugin til Word til både Mac og Windows via Microsofts App-butik.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos