Dansk AI-platform rejser 128 millioner kroner i stor ny kapitalrunde

En dansk AI-platform, der har nogle af verdens største banker på kundelisten, har netop landet en ny stor kapitaltilførelse.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Danske Spektr, der udvikler en AI-platform til compliance i finanssektoren, har netop rejst 20 millioner dollar, hvilket svarer til 128 millioner kroner, i en ny stor kapitalrunde.

Det oplyser selskabets administrerende direktør og medstifter Mikkel Skarnager i et opslag på LinkedIn.

"Siden vi begyndte, er spektr vokset fra en dristig idé til et kraftcenter af AI-agenter, der rent faktisk tager det tunge slæb. Vi gør compliance til en højhastighedssuperkraft i stedet for en manuel og tung arbejdsopgave. Og ja, vi gør det langt hurtigere, end du forestiller dig," skriver han i et opslaget.

Mikkel Skarnager oplyser desudeb i LinkedIn-opslaget, at Spektr i dag anvendes af nogle af verdens største banker og fintech-virksomheder.

I 2023 hende Spektr kapital i en såkaldt seedrunde, men den seneste kapitaltilførelse er platformens første store kapitalrunde, også kendt som en 'serie A.,

Den blev anført af det amerikanske venturekapitalfirma NEA, men derudover deltog eksisterende investorer som Northzone, PSV Tech og Seedcamp også.

Skal fordoble medarbejdertallet

I et interview med Børsen, forklarer Mikkel Skarnager desuden, at kapitalen skal bruges til at fordoble antallet af medarbejdere fra 50 til 100 og desuden investeres i udvikling, salg og marketing.

Her forklarer Mikkel Skarnager at udviklen af platformen for alvor tog fart sidste år.

“Da vi ramte sommeren sidste år, begyndte tingene bare at tage fart med Spektr 2.0. Da vi viste den til kunderne, så begyndte det bare at give mening på tværs af alt. Det var virkeligt et fedt signal fra markedet,” siger han.

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS