Coops eget it-selskab taber millioner: Prisændring udløser kæmpedyk

Lobycos omsætning falder med 13,5 procent, og det Coop-ejede it-selskab lander samtidig et underskud på næsten 17 millioner kroner. Topchef Ole Buch kalder selv 2025 for "et definerende år".

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det er slut med sorte tal på bundlinjen hos Coops it-selskab Lobyco.

Selskabet, der udvikler digitale loyalitets- og kundeløsninger til supermarkedskæder på tre kontinenter, har netop offentliggjort sit regnskab for 2025.

Og det viser et helt andet billede end de tidligere år, hvor selskabet leverede pæne overskud.

Omsætningen falder fra knap 174 millioner kroner i 2024 til 150,3 millioner kroner i 2025 svarende til et fald på 13,5 procent.

Samtidig er et lille overskud på 1,0 million kroner i 2024 vendt til et underskud på 16,8 millioner kroner i 2025. Driftsresultatet ender med et underskud på 23,3 millioner kroner.

Bruttomarginen er samtidig dykket markant fra 37 procent i 2024 til 22,4 procent i 2025.

Lavere priser hos ejeren

Forklaringen på den markante tilbagegang skal ifølge Lobyco selv først og fremmest findes i en ny aftale med selskabets største kunde – og samtidig ejer – Coop i Danmark.

"Resultatet afspejler den planlagte overgang til markedstilpassede priser hos Coop kombineret med fortsatte investeringer i produktudvikling og international ekspansion," skriver selskabet i regnskabet.

Lobyco understreger samtidig, at den underliggende kommercielle udvikling er positiv, hvis man ser bort fra Coop-omlægningen. Det skyldes ifølge selskabet selv nye kunder samt mersalg til eksisterende kunder.

Selskabet fik i løbet af 2025 tre nye supermarkedskæder ombord på platformen, og selskabets løsninger anvendes nu af kunder på tre kontinenter – Europa, Amerika og Asien.

Lobyco har stadig størstedelen af sine udviklere placeret i det vestlige Ukraine, og selskabet oplyser, at den daglige drift har været "meget stabil og sikret" gennem hele 2025 trods krigen i landet.

Forventer yderligere tab i 2026

Lobyco blev stiftet af Coop i 2020 med henblik på at sælge supermarkedsgigantens digitale løsninger – heriblandt den udbredte Coop-app – videre til andre dagligvarekæder rundt om i verden.

I november 2024 overtog nuværende topchef Ole Buch posten fra Jan Madsen, der trak sig efter fire år på posten.

I et opslag på LinkedIn kalder Ole Buch 2025 for "et definerende år" og betegner resultaterne som "en solid performance".

Han fremhæver, at selskabet nu opererer på tre kontinenter sammen med "stærke detailbrands", og at han er "særligt opmuntret" af dialogen med potentielle kunder på tværs af kontinenter.

Alligevel fremgår det af regnskabet, at ledelsen i Lobyco forventer et nyt år med røde tal.

Ledelsen forventer i 2026 en omsætning i intervallet 150 til 160 millioner kroner og et resultat før skat på mellem minus 10 og minus 18 millioner kroner.

Faldet skyldes, at Lobyco vil investere i at udbygge sit kommercielle momentum, som de kalder det, og dermed styrke sin position i den globale supermarkedssektor.

Lobyco har hovedkontor i Albertslund uden for København og har ifølge regnskabet 49 ansatte i Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse