Atea i bredt samarbejde om IP-telefoni

Atea, nordisk leverandør af it-infrastruktur, indleder samarbejde med HP, Alcatel og Flextronics om at levere IP-baserede telefoniløsninger. Målet for Atea er at erobre en mærkbar markedsandel inden for IP-telefoni, der er et nyt forretningsområde for virksomheden.

IP-telefoni, det vil sige telefoni via internettet, er i voldsom vækst, og det marked vil forhandleren Atea have sin del af.

? Vi har valgt et antal samarbejdspartnere, som er stærke på markedet sammen. Alcatel er en stor international teleleverandør, Flextronics har kompetencer inden for IP-telefoni, og HP kan levere netværkssiden af disse løsninger, fortæller Henrik Damgaard, administrerende direktør, Atea Danmark.

Atea ønsker ifølge en pressemeddelelse at "vinde markante markedsandele" og "blive markedsledende inden for IP telefoniløsninger", men er oppe i mod konkurrenter, der har været på banen længe.

? Der har været mange før os, det er rigtigt, men vi har heller ikke travlt. Vi starter moderat, lader samarbejdet vise sin styrke og skruer så op for forventningerne hen ad vejen, siger Henrik Damgaard.

Vil ikke sige hvor meget

Han vil ikke blive konkret hverken med hensyn til kroner og ører-forventninger eller hvor hurtigt, der skal erobres procenter af markedet for IP-telefoni.

? Selvom det lykkes os at opnå stor vækst, så kommer vi fra et lille udgangspunkt og vil måske bare have en encifret markedsandel. Nu skal vi først have erfaring, så kommer resten, siger Henrik Damgaard.

Bagrunden for initativet er, at Atea tilbage i 2002 definerede nye forretningsområder som strategisk vigtige. I 2003 fulgte den nordiske it-koncern op med en analyse af mulighederne, og det har så i år betydet lanceringen af forretningsområdet IP telefoniløsninger i Danmark.

I slutningen af september er Atea ifølge Henrik Damgaard klar til at sælge IP-telefoniløsninger.

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job