Gatetrade fortsætter nordisk ekspansion

Efter at have etableret sig i Sverige før sommerferien går indkøbsportalen Gatetrade nu ind i Norge. Det sker via en norsk samarbejdspartner, ARC, hvor direktøren ser store muligheder for at samarbejde på tværs af grænserne i Norden med Gatetrades løsning.

Indkøbsportalen Gatetrade, der blandt andet administrerer statens e-handelsløsning Den Offentlige Indkøbsportal (DOIP), starter op i Norge.

? Etableringen i Norge sker i samarbejde med det privatejede selskab ARC i Oslo med Anders Rudlang i spidsen, fortæller Claus Johansen, administrerende direktør, Gatetrade.

Han siger videre, at konceptet er fuldstændig det samme, som da Gatetrade etablerede sig i Sverige før sommerferien.

? Det vil sige, at vi har mulighed for på et tidspunkt at overtage samarbejdspartneren - i det her tilfælde ARC, siger Claus Johansen.

ARC har et netværk i både Norge, Sverige og Finland og har specialiseret sig i elektronisk handel og forretningsdrift.

? Det interessante ved Gatetrades løsning er, at produktet er universelt. Derfor kan vi nu samarbejde på tværs af de nordiske lande. Det vil afgjort resultere i besparelser for store nordiske virksomheder, udtaler Anders Rudlang administrerende direktør, ARC.

Udvikling og drift i Danmark

Gatetrades digitale indkøbsløsninger etableres og kører decentralt, men al udvikling og den centrale drift ligger i Danmark.

I fjor havde Gatetrade en årsomsætning på 232 millioner kroner, og i indeværende år til og med juli har selskabet rundet 1,6 milliarder kroner.

? Det er svært at være pessimistisk i det her selskab, siger Claus Johansen og tilføjer, at der ikke er aktuelle planer om også at etablere Gatetrade i Finland.

"Vi er i en dialog med relevante parter i Finland, men om der går en måned, et halvt eller et helt år, kan jeg ikke sige," lyder det.

Gatetrade ejes af Consolidated Holdings, der i fjor overtog virksomheden fra et konsortium bestående af Danske Bank, Mærsk Data, TDC og Post Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Danmarks Lærerforening

    Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job