Sci-fi: Brutal bogserie om overmagt og underkastelse

Forfatterne bag de fremragende bøger i The Expanse-serien er klar med bog to i deres nye sci-fi-serie The Captive’s War, og der skulle også være en tv-serie under udvikling.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto)

Det er en dag som alle andre på planeten Anjiin, da de grusomme, insektlignende og teknologisk vildt overlegne Carryx invaderer som lyn fra en klar himmel.

Invasionshæren og deres grusomme medhjælpere lægger ud med at dræbe hvert ottende menneske. Så er stilen lagt, og ethvert forsøg på organiseret modstand forsvinder som dug for solen.

Dernæst bortfører de dele af den intellektuelle og videnskabelige elite til en verden, hvor fangerne – ligesom repræsentanter fra hundredvis af andre arter – skal løse nogle konkrete opgaver, så Carryx kan vurdere, om menneskeheden er nyttig at holde i live.

Det er i meget korte træk oplægget til bogen The Mercy of Gods, første del af bogserien The Captive’s War af Daniel Abraham og Ty Franck.

De to skriver under pseudonymet James S. A. Corey og har tidligere stået bag de fremragende bøger i serien The Expanse (der som bekendt blev til en mindst lige så god tv-serie).

Bog nummer to er netop udkommet og hedder The Faith of Beasts.

Her skærpes konflikterne mellem fangerne, der hele tiden skal overveje, hvor grænsen egentlig går mellem at vente på det helt rigtige tidspunkt at gøre modstand – eller blot at være en ussel kollaboratør?

Samtidig sendes nogle af dem videre ud i galaksen for at udforske planeter under skarpt opsyn af både de sære Carryx og deres medhjælpere fra andre racer. Og her venter altså også en overraskelse eller to.

Uden at spoile for meget, så var første bog undertiden lidt lang i spyttet, fordi så mange personer og fremmedartede koncepter skulle præsenteres.

Den satte dog farten op mod slutningen og blev decideret spændende og nogle gange ligefrem ond. Bog to lægger heldigvis fra land i lidt højere tempo, selv om man stadig skal holde tungen lige i munden.

Samtidig afsløres det gradvist, at Carryx-civilisationen ikke er helt så almægtig endda; den har tværtimod meget magtfulde fjender.

Som læser fornemmer man, at det her kan gå hen og blive rigtig godt, efterhånden som forfatterne får skrevet sig endnu mere ind i universet.

Under alle omstændigheder er det ikke blot hundredtusindvis af science fiction-læsere verden over, som har taget The Captive’s War til sig. Det har Amazon MGM Studios også, og forfatterne meldte allerede selv tidligt ud, at der skulle være en serie under udvikling.

Vi får se. Men indtil videre er der i hvert fald de første to romaner og en enkelt novella – Livesuit – i serien at kaste sig over, hvis man har lyst.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS