Linus Torvalds sætter foden ned i et nyt opråb: Linux er ikke et anti-AI-projekt

Der er ikke længere tvivl om at kunstig intelligens er et brugbart værktøj, lyder det fra Linus Torvalds. Han slår samtidig slår fast, at Linux ikke er et anti-AI-projekt. Og hvis folk har et problem med det, kan de bare smutte., lyder det fra ham

Artikel top billede

Der er en ikke ubetydelig modstand mod brugen af kunstig intelligens i visse dele af open source-miljøet.

Men finske Linus Torvalds, der er ophavsmand til Linux, sætter nu foden ned over for modstandere af brugen af AI i et opslag på en Linux-mailingliste.

”Jeg er klar over, at nogle mennesker virkelig ikke bryder sig om AI, men på dette område er jeg som øverste ansvarlige villig til at sætte foden helt ned: Linux er ikke et anti-AI-projekt, og hvis nogen har et problem med det, kan de gøre, som man gør i open source-verdenen, og lave deres egen fork. Eller bare trække sig,” skriver han.

Tvinger ingen

Han understreger dog også, at han ikke ønsker nogen skal tvinges til at bruge kunstig intelligens.

”Vi tvinger ingen til at bruge det, men jeg vil højlydt ignorere folk, der argumenterer imod, at andre bruger kunstig intelligens,” skriver han.

Den ofte kontroversielle Linus Torvalds sagde så sent som i 2024 i forbindelse med en open source-konference i Wien, at AI-industrien består af 90 procent marketing og 10 procent realiteter.

I mellemtiden er kunstig intelligens blevet langt bedre til blandt andet at opdage fejl, og i opslaget på mailinglisten erkender han, at udviklingen er gået så hurtigt, at der ikke længere er tvivl om, at kunstig intelligens er et særdeles brugbart værktøj for udviklere.

Han påpeger dog også, at han forstår, at det kan være et frustrerende værktøj for mange udviklere.

”Det kan også være et temmelig smertefuldt værktøj, både når det gælder arbejdsbyrden for dem, der vedligeholder projektet, og ganske enkelt fordi det hele tiden finder pinlige fejl. Men løsningen er ikke at stikke hovedet i sandet og råbe: ‘La la la, jeg kan ikke høre dig’ så højt, man kan, selv om nogle tilsyneladende gør det,” skriver han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S