Nokia skærer endnu en gang til i porteføljen.
Den finske telekoncern har indgået en aftale om at sælge sin Enterprise Campus Edge-forretning til investeringsselskabet Aurelius.
Handlen ventes gennemført i første halvår 2027, hvis de nødvendige godkendelser falder på plads, oplyser selskabet i en meddelelse.
Forretningen, der går under navnet ECE, leverer blandt andet private trådløse netværk, edge-løsninger og industrielle AI-applikationer og har ifølge Nokia næsten 900 erhvervskunder inden for blandt andet produktion, minedrift, logistik, lufthavne, havne og energisektoren.
Vil skærpe fokus
Nokia begrunder salget med et ønske om at fokusere på de dele af koncernen, hvor selskabet mener at kunne skabe størst langsigtet værdi.
"Den planlagte transaktion understøtter Nokias strategi om at skærpe porteføljen og rette kapital og ressourcer mod de områder, hvor vi kan skabe størst langsigtet værdi," siger Nokias Chief Corporate Development Officer, Konstanty Owczarek, i meddelelsen.
Han siger samtidig, at ECE som selvstændig forretning nu får bedre mulighed for at vokse på egne præmisser.
Nokia oplyser, at medarbejderne i ECE som udgangspunkt skal overføres sammen med forretningen, når handlen bliver gennemført.
Ny ejer vil satse på privat 5G og industriel AI
ECE har især gjort sig gældende inden for private trådløse netværk til virksomheder.
Porteføljen omfatter også industrielle enheder, lokale OT-edge- og micro-edge-løsninger samt software, der kan bruges til AI-baserede industrielle løsninger.
Og netop disse områder vil den nye ejer, Aurelius, satse videre på.
Ifølge selskabet ser man nemlig muligheder for at gøre ECE til en mere fokuseret spiller inden for privat 5G, industriel edge og AI-baseret automatisering.
Nokia har ikke oplyst nogen pris på handlen.