Oracle sender kunde ud i rummet

Databasekæmpen Oracle sender en af sine kunders ansatte 100 kilometer ud i rummet. Det er hovedgevinsten i en lodtrækning blandt softwareudviklere, som har deltaget i en række quiz?er om Oracles produkter.

Den 30-årige Brian Emmet, bosiddende i Californien, er med Oracle som sponsor på vej ud i rummet.

Som senior softwareudvikler i det amerikanske firma Stryker har han i konkurrence med andre udviklere med ekspertise i Oracle-produkter vundet hovedpræmien i en række Oracle-quiz?er.

Rumrejsen forgår med rumrejsebureauet Space Adventures, der under mottot: Our mission is your spaceflight, arrangerer rumrejser for private.

Quiz-konkurrencen er afviklet under navnet Oracle Space Sweepstakes og har haft til formål at hjælpe softwareudviklere til en dybere forståelse af Java- og SOA-teknologierne.

Konkurrencen var i USA og Canada fra december sidste år til udgangen af maj i år, og der blev trukket lod blandt de bedste deltagere.

Deltagerne brugte multiple choice-spørgeskemaer til at demonstrere deres kendskab til blandt andet Struts, J2EE, kodeoptimering, Application Development Framework, Java Server Faces, Web services og Business Process Execution Language (BPEL).

De blev også testet i Oracle JDeveloper 10g, Oracle Application Server Containers for J2EE (OC4J) 10g, Oracle BPEL Process Manager 10g og Oracle TopLink 10g.

Nu får Brian Emmet mulighed for at anskue verden lidt fra oven, når han befinder sig i vægtløs tilstand, 100 kilometer over jordoverfladen

Trøstpræmierne til en række af de øvrige deltagere blegner lidt i sammenligning, men består ikke desto mindre af blandt andet Mac Powerbooks, Ipods og Star Wars-trilogien på DVD.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)