Hitachi bygger om i Norden

Hitachi Data Systems har endnu en gang rokeret rundt og ændret den nordiske organisation. Poul Erik Johansen, der sidste år var chef for Hitachi i Danmark, er nu teknisk direktør. Svenske Curt Engedahl er blevet administrerende direktør for Skandinavien og Finland.

Da Jørgen Kjærgaard sidste efterår sagde op efter 22 år hos Hitachi Data Systems var det startsignalet til etableringen af en fælles nordisk organisation.

Til at begynde med blev teknisk direktør Poul Erik Johansen udnævnt til chef for Hitachi Danmark, men det var kun en midlertidig ordning.

? I dag er den tidligere salgsdirektør Ole Bjørn Nielsen landechef, mens svenskeren Curt Ingedahl er administrerende direktør for Hitachi Danmark, Norge, Sverige, Finland og de baltiske lande, fortæller Poul Erik Johansen, der nu er teknisk direktør igen.

Den nye rangorden var på plads den første juli i år.

I princippet pendler den administrerende rundt mellem landene, og ifølge Poul Erik Johansen er der ingen planer om et svensk hovedkontor.

Der røg væksten

Sidste år fratrådte Jørgen Kjærgaard efter 22 år hos Hitachi Danmark de fleste som administrerende direktør.

Fratrædelsen figurerer i regnskabet, hvor en udgift på 3,3 millioner kroner har at gøre med fratrædelsen i form af løn inklusiv bonus og pension.

Havde det ikke været for den post, var Hitachi Danmark ikke gået tilbage, men frem på bundlinjen.

Hitachi Data Systems A/S Årsregnskab
Millioner kroner2004/052003/04
Omsætning122,7124,2
Resultat af primær drift (EBIT)0,63,9
Resultat før skat 3,06,1
Resultat2,04,1
Egenkapital32,235,2
Antal ansatte3841
? Udfordringen er at komme bedre med på SMV-markedet (små og mellemstore virksomheder, red.), for det er der væksten især er, siger Ole Bjørn Nielsen, landechef, Hitachi Danmark.

Han forventer, at Hitachi skal opnå vækst på såvel omsætning som bundlinje i indeværende regnskabsår.

? Og den vækst skal komme fra et udvidet samarbejde med partnere som for eksempel Netkoncept og ProAct, siger Ole Bjørn Nielsen.

Nu også EMC og IBM

På den teknologiske front har den japanske it-koncern udvidet produktpaletten med forskelligt software.

? Den største nyskabelse i det sidste år er vores Hitachi Storage Service Management-produkt, der kan styre både egne og også storage-bokse fra EMC og IBM, fortæller Poul Erik Johansen.

Produktet HSSM er egentlig udviklet af firmaet AppIQ, som Hitachi har indgået en OEM-aftale med (Original Equipment Manufacturing).

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Lindhardt og Ringhof Forlag

Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse