Dandy-millioner til dansk marketingsoftware

Det danske it-firma Zoomio har fået et tocifret millionbeløb fra ventureselskabet Vecata, der er ejet af familien bag Dandy. Pengene skal bruges til at sætte skub i salget af software til e-mail- og SMS-marketing.

En million-indsprøjtning skal nu være med til at sætte gang i salget af softwareproduktet MyMarketingMachine fra det danske it-firmaet Zoomio.

Selskabet blev stiftet for tre år af siden med IT Factory-stifteren Lars Munch Johansen som frontfigur og har siden brugt tiden på at udvikle sin egen marketing-software helt fra bunden.

- Vi har selv smidt noget, der ligner 16-20 millioner kroner ind i kapital i de tre år for at udvikle produktet helt fra bunden med et udviklingshold, der har siddet dels i Danmark, dels i Pakistan, fortæller administrerende direktør Per John Jensen.

Kræver flere folk

Nu har selskabet fået et lille tocifret millionbeløb fra ventureselskabet Vecata, der ejet af familien Bagger-Sørensen, som i 2002 solgte tyggegummiproducenten Dandy til giganten Cadbury-Schweppes.

- For at komme videre og ekspandere mere kræver det flere folk, og vi kan ikke få payback, før der er gået et halvt år eller mere. Derfor behøver vi penge for også at sikre, at forretningen kører fint, siger Per John Jensen.

Ifølge ham fik Zoomio balance på driften i første halvår af 2005, men der ventes igen millionunderskud i andet halvår, når væksten sætter ind.

Han regner med, at Zoomio med 21 ansatte når op over en omsætning på 10 millioner kroner i 2005.

Selskabet har udviklet softwaren MyMarketingMachine, som gør det muligt for virksomheder at styre marketingsprocessen, når der eksempelvis sendes e-mails ud til kunder.

Per John Jensen vil dog ikke kalde det for et CRM-system..

- CRM holder styr på eksisterende kunder. Vores system kigger lidt mere ud i fremtiden og ser på, hvordan man kan få noget mere ud af de kunder. Vi er typisk et add-on til CRM-systemer som Micrsoft CRM og Superoffice, siger han.

Ansætter seks nye

Zoomio har omkring 175 fuldlicens-kunder, og millionerne fra Vecata skal bruges til at ansætte seks nye medarbejdere og sætte fokus på brugervenligheden i produktet.

- Nu har vi et produkt, som virker upåklageligt for de kunder, der kører det. Men vi har en lang række ting, som vi ønsker mere, og vi bruger mange tekniske kræfter på at gøre produktet lettere teknisk tilgængeligt, fortæller Per John Jensen.

De fem oprindelige stiftere ejer fortsat hovedparten af Zoomio, mens Teknologisk Innovation har en lille andel. Resten ejes nu af Vecata.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

It-sikkerhedskonsulenter til operationel it-sikkerhed i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job