Dandy-millioner til dansk marketingsoftware

Det danske it-firma Zoomio har fået et tocifret millionbeløb fra ventureselskabet Vecata, der er ejet af familien bag Dandy. Pengene skal bruges til at sætte skub i salget af software til e-mail- og SMS-marketing.

En million-indsprøjtning skal nu være med til at sætte gang i salget af softwareproduktet MyMarketingMachine fra det danske it-firmaet Zoomio.

Selskabet blev stiftet for tre år af siden med IT Factory-stifteren Lars Munch Johansen som frontfigur og har siden brugt tiden på at udvikle sin egen marketing-software helt fra bunden.

- Vi har selv smidt noget, der ligner 16-20 millioner kroner ind i kapital i de tre år for at udvikle produktet helt fra bunden med et udviklingshold, der har siddet dels i Danmark, dels i Pakistan, fortæller administrerende direktør Per John Jensen.

Kræver flere folk

Nu har selskabet fået et lille tocifret millionbeløb fra ventureselskabet Vecata, der ejet af familien Bagger-Sørensen, som i 2002 solgte tyggegummiproducenten Dandy til giganten Cadbury-Schweppes.

- For at komme videre og ekspandere mere kræver det flere folk, og vi kan ikke få payback, før der er gået et halvt år eller mere. Derfor behøver vi penge for også at sikre, at forretningen kører fint, siger Per John Jensen.

Ifølge ham fik Zoomio balance på driften i første halvår af 2005, men der ventes igen millionunderskud i andet halvår, når væksten sætter ind.

Han regner med, at Zoomio med 21 ansatte når op over en omsætning på 10 millioner kroner i 2005.

Selskabet har udviklet softwaren MyMarketingMachine, som gør det muligt for virksomheder at styre marketingsprocessen, når der eksempelvis sendes e-mails ud til kunder.

Per John Jensen vil dog ikke kalde det for et CRM-system..

- CRM holder styr på eksisterende kunder. Vores system kigger lidt mere ud i fremtiden og ser på, hvordan man kan få noget mere ud af de kunder. Vi er typisk et add-on til CRM-systemer som Micrsoft CRM og Superoffice, siger han.

Ansætter seks nye

Zoomio har omkring 175 fuldlicens-kunder, og millionerne fra Vecata skal bruges til at ansætte seks nye medarbejdere og sætte fokus på brugervenligheden i produktet.

- Nu har vi et produkt, som virker upåklageligt for de kunder, der kører det. Men vi har en lang række ting, som vi ønsker mere, og vi bruger mange tekniske kræfter på at gøre produktet lettere teknisk tilgængeligt, fortæller Per John Jensen.

De fem oprindelige stiftere ejer fortsat hovedparten af Zoomio, mens Teknologisk Innovation har en lille andel. Resten ejes nu af Vecata.

Annonce

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S