Ambassader investerer gigantbeløb i nyt netværk

Udenrigsministeriet har valgt MCI Denmark som leverandør af et nyt MPLS-netværk til omkring 120 ambassader og handelskontorer over hele verden. Netværket koster et trecifret millionbeløb.

Det bliver MCI Denmark, som over det næste år skal bygge et nyt, globalt netværk op til Udenrigsministeriets omkring 120 ambassader og handelskontorer over hele verden.

MCI har siden 2000 stået for at drive ambassadernes nuværende netværk, som er baseret på satellit-kommunikation, VSAT, og teknologien Frame Relay.

Fra 1. december 2006 tager Udenrigsministeriet et skridt op ad teknologistigen, når hele netværket fremover baseres på teknologien MPLS, der gør det muligt at prioritere netværkstrafik. I få tilfælde vil der blive brugt satellitkommunikation.

Ordren er en vigtig fjer i hatten for leverandøren MCI, det tidligere Worldcom.

- Udenrigsministeriet er et flagskib inden for området, og derfor betyder det meget, for vi vil gerne have, at virksomheder med mange internationale lokationer outsourcer deres WAN-del til os, siger Frank Enevoldsen, administrerende direktør for MCI Denmark.

Der er ikke tale om en forlængelse af aftalen mellem Udenrigsministeriet og MCI, men om et helt nyt EU-udbud, og MCI skal til at bygge et nyt netværk op.

I det nye netværk er der nemlig langt større krav til båndbredden, når netværket skal bruges til telefoni og videokonferencer.

Ifølge Computerworlds oplysninger har ordren en værdi på et trecifret millionbeløb.

MCI har tidligere været i stormvejr om det nuværende netværk, fordi ambassader med satellitforbindelse havde problemer med for lille kapacitet og forsvundne e-mails.

Omvendt vandt Udenrigsministeriet i 2004 Digitaliseringsprisen for den bedst sammenhængende it-infrastruktur i det offentlige.

Det har ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra Lars Steen Nielsen, der er it-chef hos Udenrigsministeriet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job