Millionkrav på vej mod Dansk Internet Forum

Digital Marketing Support (DMS) vil have millioner af kroner i erstatning fra Dansk Internet Forum, der administrerer .dk-domænet. Det sker, efter Højesteret har fastslået, at DMS's co.dk-domæner er lovlige.

Digital Marketing Support vil have millioner af kroner i erstatning fra Dansk Internet Forum (DIFO), der gennem DK Hostmaster varetager det danske landedomæne .dk.

Det sker, efter Højesteret netop har stadfæstet et fogedforbud, som Digital Marketing Support fik nedlagt mod DIFO i august 2002.

Forbuddet hindrede DIFO i at inddrage domænet co.dk, som Digital Marketing Support (DMS) registrerede i 1997.

Salg stort set gået i stå

Men selv om fogedforbuddet nu er blevet stadfæstet i både Sø- og Handelsretten i sommeren 2004 og nu i Højesteret, er salget af co.dk-domæner stort set gået i stå med et salg på kun omkring 1.000 domæner.

- Og derfor vil jeg have erstatning for tabt salg. Al den negative omtale og retssagerne gennem flere år har ramt salget af domænerne, fordi selskaberne har frygtet, at co.dk-domænerne ville blive slettet på et tidspunkt, siger Anani Voulé, direktør i Digital Marketing Support.

Han har endnu ikke opgjort, hvor stort et erstatningskrav, han vil fremlægge.

- Men det bliver i hvert fald flere millioner kroner, siger han.

DIFO tager truslen om kommmende erstatningskrav roligt.

- Det vil undre mig meget, hvis en domstol giver medhold i sådan et krav. Det er Digital Marketing Support, der har rejst sagen og ikke os. Vi har fortalt omverdenen om sagen, fordi den handler om principielle forhold, siger Mads Bryde Andersen, formand for DIFO.

Skub i salget

Ifølge Anani Voulé har Digital Marketing Support ikke gjort noget aktivt for at sælge co.dk-domænerne, mens retssagen har været undervejs.

- Men der vil nok komme gang i salget igen på et tidspunkt, siger han.

Digital Marketing Support regner dog ikke med at sætte skub i salget igen i de næste to-tre måneder, fortæller han.

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car