Millionkrav på vej mod Dansk Internet Forum

Digital Marketing Support (DMS) vil have millioner af kroner i erstatning fra Dansk Internet Forum, der administrerer .dk-domænet. Det sker, efter Højesteret har fastslået, at DMS's co.dk-domæner er lovlige.

Digital Marketing Support vil have millioner af kroner i erstatning fra Dansk Internet Forum (DIFO), der gennem DK Hostmaster varetager det danske landedomæne .dk.

Det sker, efter Højesteret netop har stadfæstet et fogedforbud, som Digital Marketing Support fik nedlagt mod DIFO i august 2002.

Forbuddet hindrede DIFO i at inddrage domænet co.dk, som Digital Marketing Support (DMS) registrerede i 1997.

Salg stort set gået i stå

Men selv om fogedforbuddet nu er blevet stadfæstet i både Sø- og Handelsretten i sommeren 2004 og nu i Højesteret, er salget af co.dk-domæner stort set gået i stå med et salg på kun omkring 1.000 domæner.

- Og derfor vil jeg have erstatning for tabt salg. Al den negative omtale og retssagerne gennem flere år har ramt salget af domænerne, fordi selskaberne har frygtet, at co.dk-domænerne ville blive slettet på et tidspunkt, siger Anani Voulé, direktør i Digital Marketing Support.

Han har endnu ikke opgjort, hvor stort et erstatningskrav, han vil fremlægge.

- Men det bliver i hvert fald flere millioner kroner, siger han.

DIFO tager truslen om kommmende erstatningskrav roligt.

- Det vil undre mig meget, hvis en domstol giver medhold i sådan et krav. Det er Digital Marketing Support, der har rejst sagen og ikke os. Vi har fortalt omverdenen om sagen, fordi den handler om principielle forhold, siger Mads Bryde Andersen, formand for DIFO.

Skub i salget

Ifølge Anani Voulé har Digital Marketing Support ikke gjort noget aktivt for at sælge co.dk-domænerne, mens retssagen har været undervejs.

- Men der vil nok komme gang i salget igen på et tidspunkt, siger han.

Digital Marketing Support regner dog ikke med at sætte skub i salget igen i de næste to-tre måneder, fortæller han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job