Fodbold indleder millionsalg af Lego-mobilspil

Et fodboldspil bliver startskuddet til lynsalget af op mod 10 millioner danskudviklede mobilspil med Lego. Århusianske Kiloo præsenterer på mobilmessen 3GSM aftalen, der skal gøre det muligt.

Barcelona: En distributionsaftale med et stort amerikansk firma skal gøre det muligt for det århusianske spilfirma Kiloo i løbet af få år at sælge mellem fem og 10 millioner mobilspil baseret på Lego.

De første spilkoncepter – Lego World Soccer og Lego Racers – vises i disse dage frem af administrerende direktør Jacob Møller på mobilmessen 3GSM i Barcelona.

Kiloo købte licensen til at udvikle Lego-mobilspil indtil juni 2008 af det britiske firma Giant sidste år.

I Barcelona fortæller Jacob Møller til Computerworld, at spilfirmaet nu er meget tæt på at underskrive en kontrakt med en amerikansk indholdsdistributør, som skal sikre salget af Lego-spil til mobilkunderne.

- Da vi købte licencen for syv måneder siden, havde vi forestillinger om, at vi selv skulle ud og distribuere, men operatørerne er blevet mere selektive med, hvem de arbejder med, begrunder han.

Ni mobilspil

Håbet er, at Lego-licensen vil føre til op mod ni Lego-spil og et tocifret millionsalg målt i kroner.

Kiloo er ikke alene om at repræsentere mobilspil på årets 3GSM-messe.

En lang række firmaer med spil i fokus er tilstede, og det er tydeligt, at de rigtige varemærker er altafgørende.

Der er således ikke tale om nyskabende koncepter, men mobilspil baseret på kendte figurer og konsolspil.

To mænd i store Sonic The Hedgehog-kostumer – fra det populære Sega-spil - er således et af de mere iøjnefaldende tiltag på den omfattende messe.

Fra sort-hvid til 3D

Mobilspil har i løbet af få år bevæget sig meget hurtigt fra sort-hvid til 3D, men det høje tempo har sat udviklerne i en konflikt.

- Der er en stor udfordring i, at der er mange nye, fine håndsæt, hvor man forventer, at telefonen presses til det yderste. Omvendt har man en stor forbrugerskare med mobiler fra sidste år, siger Jacob Møller.

Det er samtidig en udfordring for spilfirmaerne, at kun mellem tre og fem kroner af en samlet salgspris på måske 30 kroner ender hos udvikleren.

Mobil-grafikprocessor

Grafikkortproducenten Nvidia benyttede 3GSM til at lancere en ny grafikprocessor, også kaldet GPU, med navnet Goforce 5500, beregnet til mobiltelefoner.

Nvidias nye processer understøtter foruden bedre 3D-grafik også digitalt tv og digitale billeder i en kvalitet på 10 megapixel.

Spilgiganten Electronic Arts er blandt firmaerne, der vil præsentere mobilspil til den nye processor. Nvidia benytter samtidig messen til at kåre årets bedste mobilspil. Ingen danske spil er blandt de nominerede.

Læs mere om 3GSM i Barcelona i løbet af de kommende dage, hvor Computerworld bringer de seneste nyheder og går bag tendenserne på årets mobilmesse. Se alle artikler.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S