NTC lægger tvangsindløsning på hylden

Nordic Telephone Company (NTC) lægger alle planer om tvangsindløsning i skuffen, efter planerne har fået en kold skulder af Erhvervs- og Selskabsstyrelsen. Nu overvejer selskabet næste træk.

TDC-ejeren Nordic Telephone Company (NTC) lægger alle planer om at tvangsindløse mindretalsaktionærer på hylden.

Det sker, efter Erhvervs- og Selskabsstyrelsen natten til torsdag afviste at godkende den ændring i TDC’s vedtægter, der havde til hensigt at sætte mindretalsaktionærerne på porten.

NTC er nu gået i tænkeboks for at overveje, hvorvidt selskabet vil have enten domstolene eller Erhvervsankenævnet til at gå ind i sagen.

Selskabet understreger i en fondsbørsmeddelelse udsendt torsdag aften, at det forbeholder sig ret til at genoptage tvangsindløsningen, hvis Erhvervs- og Selskabsstyrelsen på et senere tidspunkt underkendes af en højere instans.

NTC ejer for tiden 88,2 procent af aktiekapitalen i TDC – for lidt til at tvangsindløse mindretalsaktionærerne ifølge aktieselskabsloven, der kræver 90 procent af aktiekapitalen, før der kan tvangsindløses.

Kampen står især mellem NTC og pensionsselskabet ATP, der ejer 5,5 procent af TDC-aktierne – omkring 11 millioner styk.

ATP mener, at den tilbudte pris på 382 kroner per aktie er for lav set ud fra det potentiale, der er i TDC-aktien og har derfor afvist at sælge til NTC.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S