NTC lægger tvangsindløsning på hylden

Nordic Telephone Company (NTC) lægger alle planer om tvangsindløsning i skuffen, efter planerne har fået en kold skulder af Erhvervs- og Selskabsstyrelsen. Nu overvejer selskabet næste træk.

TDC-ejeren Nordic Telephone Company (NTC) lægger alle planer om at tvangsindløse mindretalsaktionærer på hylden.

Det sker, efter Erhvervs- og Selskabsstyrelsen natten til torsdag afviste at godkende den ændring i TDC’s vedtægter, der havde til hensigt at sætte mindretalsaktionærerne på porten.

NTC er nu gået i tænkeboks for at overveje, hvorvidt selskabet vil have enten domstolene eller Erhvervsankenævnet til at gå ind i sagen.

Selskabet understreger i en fondsbørsmeddelelse udsendt torsdag aften, at det forbeholder sig ret til at genoptage tvangsindløsningen, hvis Erhvervs- og Selskabsstyrelsen på et senere tidspunkt underkendes af en højere instans.

NTC ejer for tiden 88,2 procent af aktiekapitalen i TDC – for lidt til at tvangsindløse mindretalsaktionærerne ifølge aktieselskabsloven, der kræver 90 procent af aktiekapitalen, før der kan tvangsindløses.

Kampen står især mellem NTC og pensionsselskabet ATP, der ejer 5,5 procent af TDC-aktierne – omkring 11 millioner styk.

ATP mener, at den tilbudte pris på 382 kroner per aktie er for lav set ud fra det potentiale, der er i TDC-aktien og har derfor afvist at sælge til NTC.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til porteføljestyring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos