GN Mobile satser på trådløs musik fra mobilen

Danske GN Mobile er verdens største producent af Bluetooth-headset til mobiltelefoner og vil nu have samme position inden for mobil musik, blandt andet med trådløse høretelefoner til iPod.

Hannover: Høretelefoner med trådløs Bluetooth i stedet for kabler skal i løbet af få år gøre danske GN Mobiles varemærke Jabra til det førende i verden inden for musik til mobiltelefoner.

På it-messen CeBIT viser GN Mobile den første række af produkter frem, som skal gøre det muligt at undgå besværlige kabler, når man hører musik på farten.

Problemet er imidlertid, at der kun er ganske få telefoner på markedet, som understøtter både Bluetooth og stereo-musik.

Adapter til iPod

Derfor lancerer GN Mobile også små adaptere, så lyden fra en iPod eller andre MP3-afspillere kan konverteres til Bluetooth og sendes til de nye trådløse høretelefoner.

- Vi har mobiltelefoner som udgangspunkt, men det er klart, at høretelefonerne kan bruges til MP3-afspillere, pc’er og andre ting, fortæller salgs- og marketingdirektør Viggo Olsen.

GN Mobile har med varemærket Jabra sat sig solidt på en tredjedel af det globale marked for Bluetooth-headset ved at være tidligt ude. Firmaet har en tro på, at mobiltelefoner og musikafspillere smelter sammen, og selskabet vil derfor også være først på det marked.

- Hvis vi skal være helt ærlige, tror jeg ikke på, at markedet for trådløse stereo-headset til mobiltelefoner er stort i 2006. Men ved udgangen af året vil cirka 60 mobiltelefoner have stereomusik og Bluetooth, siger Viggo Olsen.

Både til musik og tale

De trådløse stereo-høretelefoner vil både kunne bruges til at høre musik og til at tale i telefon med. Satsningen på musik har dog givet nye udfordringer for GN Mobile.

- For trådløse headsets i en mobiltelefon er det GSM-signalet, der sætter begrænsningen for lydkvaliteten. Med stereomusik har vi nogle helt andre krav til lyden, forklarer Viggo Olsen.

Netop for at sikre den gode lyd arbejder GN Mobile sammen med firmaet Klipsch om at udvikle en dockingstation med højttalere til mobiltelefoner.

GN Mobiles nye produkter ventes på gaden i løbet af to uger, og Bluetooth-høretelefonerne vil i Danmark få en pris på omkring 800 kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S