Nordjyske RTX skal bryde Skypes pc-fængsel

Skype er nødt til at bryde sit bånd til pc’en og blive en applikation på telefonen, hvis den imponerende vækst skal fortsætte. Nordjyske RTX Telecom vil skabe fastnettelefonen, der gør det muligt.

Hannover: Skype-telefoner og Skype-headsets, Skype via USB eller Skype via Bluetooth.

På it-messen CeBIT vil alle have del i succesen for den dansk-stiftede IP-telefonitjeneste Skype, der med lidt god vilje kunne fylde sin egen messehal.

Men alle produkterne lider under samme problem. De virker kun, hvis de er sluttet til en tændt pc, hvor Skype kører.

Nordjyske RTX Telecom tager nu første skridt væk fra den problemstilling ved på CeBIT at præsentere en trådløs IP-telefon, der har indbygget farveskærm og mulighed for at modtage nyheder og vejrudsigter fra internettet.

Skype uden pc

Telefonen virker ikke med Skype, men RTX arbejder tæt sammen med selskabet om at udvikle en opfølger til den DUALphone, der kom på markedet i 2004 som en af de første Skype-telefoner og nu sælges i 40 forskellige lande.

Med den kommende model vil det ikke være nødvendigt med en computer for at benytte Skype.

- Med Skype skal vi prøve at komme ind i næste generation af produkter, hvor Skype-klienten ligger i din telefon i stedet for din pc, fortæller salgs- og marketingsdirektør Jens Jungersen fra RTX Telecom.

Han kan ikke fortælle mere om det næste store projekt for børsnoterede RTX Telecom, men den nye IP-telefon, som RTX vil teste sammen med TDC i de næste måneder, viser vejen.

Fokus på design

Den avancerede telefon minder mere om en lille computer, og det giver på længere sigt mulighed for at integrere Skype-funktioner som chat, telefonsvarer og videotelefoni i selve telefonen, uden at en pc skal blandes ind i billedet.

RTX har op mod 25 ansatte, som arbejder på de nye DECT-telefoner. Købet af et Hongkong-selskab i januar skal hjælpe nordjyderne på designsiden gennem samarbejde med kendte, internationale designere.

2006 er det første år, hvor RTX Telecom har haft sin egen stand på CeBIT, efter selskabet i flere år har været at finde blandt de besøgende.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics