Nordjyske RTX skal bryde Skypes pc-fængsel

Skype er nødt til at bryde sit bånd til pc’en og blive en applikation på telefonen, hvis den imponerende vækst skal fortsætte. Nordjyske RTX Telecom vil skabe fastnettelefonen, der gør det muligt.

Hannover: Skype-telefoner og Skype-headsets, Skype via USB eller Skype via Bluetooth.

På it-messen CeBIT vil alle have del i succesen for den dansk-stiftede IP-telefonitjeneste Skype, der med lidt god vilje kunne fylde sin egen messehal.

Men alle produkterne lider under samme problem. De virker kun, hvis de er sluttet til en tændt pc, hvor Skype kører.

Nordjyske RTX Telecom tager nu første skridt væk fra den problemstilling ved på CeBIT at præsentere en trådløs IP-telefon, der har indbygget farveskærm og mulighed for at modtage nyheder og vejrudsigter fra internettet.

Skype uden pc

Telefonen virker ikke med Skype, men RTX arbejder tæt sammen med selskabet om at udvikle en opfølger til den DUALphone, der kom på markedet i 2004 som en af de første Skype-telefoner og nu sælges i 40 forskellige lande.

Med den kommende model vil det ikke være nødvendigt med en computer for at benytte Skype.

- Med Skype skal vi prøve at komme ind i næste generation af produkter, hvor Skype-klienten ligger i din telefon i stedet for din pc, fortæller salgs- og marketingsdirektør Jens Jungersen fra RTX Telecom.

Han kan ikke fortælle mere om det næste store projekt for børsnoterede RTX Telecom, men den nye IP-telefon, som RTX vil teste sammen med TDC i de næste måneder, viser vejen.

Fokus på design

Den avancerede telefon minder mere om en lille computer, og det giver på længere sigt mulighed for at integrere Skype-funktioner som chat, telefonsvarer og videotelefoni i selve telefonen, uden at en pc skal blandes ind i billedet.

RTX har op mod 25 ansatte, som arbejder på de nye DECT-telefoner. Købet af et Hongkong-selskab i januar skal hjælpe nordjyderne på designsiden gennem samarbejde med kendte, internationale designere.

2006 er det første år, hvor RTX Telecom har haft sin egen stand på CeBIT, efter selskabet i flere år har været at finde blandt de besøgende.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks