Nordjyske RTX skal bryde Skypes pc-fængsel

Skype er nødt til at bryde sit bånd til pc’en og blive en applikation på telefonen, hvis den imponerende vækst skal fortsætte. Nordjyske RTX Telecom vil skabe fastnettelefonen, der gør det muligt.

Hannover: Skype-telefoner og Skype-headsets, Skype via USB eller Skype via Bluetooth.

På it-messen CeBIT vil alle have del i succesen for den dansk-stiftede IP-telefonitjeneste Skype, der med lidt god vilje kunne fylde sin egen messehal.

Men alle produkterne lider under samme problem. De virker kun, hvis de er sluttet til en tændt pc, hvor Skype kører.

Nordjyske RTX Telecom tager nu første skridt væk fra den problemstilling ved på CeBIT at præsentere en trådløs IP-telefon, der har indbygget farveskærm og mulighed for at modtage nyheder og vejrudsigter fra internettet.

Skype uden pc

Telefonen virker ikke med Skype, men RTX arbejder tæt sammen med selskabet om at udvikle en opfølger til den DUALphone, der kom på markedet i 2004 som en af de første Skype-telefoner og nu sælges i 40 forskellige lande.

Med den kommende model vil det ikke være nødvendigt med en computer for at benytte Skype.

- Med Skype skal vi prøve at komme ind i næste generation af produkter, hvor Skype-klienten ligger i din telefon i stedet for din pc, fortæller salgs- og marketingsdirektør Jens Jungersen fra RTX Telecom.

Han kan ikke fortælle mere om det næste store projekt for børsnoterede RTX Telecom, men den nye IP-telefon, som RTX vil teste sammen med TDC i de næste måneder, viser vejen.

Fokus på design

Den avancerede telefon minder mere om en lille computer, og det giver på længere sigt mulighed for at integrere Skype-funktioner som chat, telefonsvarer og videotelefoni i selve telefonen, uden at en pc skal blandes ind i billedet.

RTX har op mod 25 ansatte, som arbejder på de nye DECT-telefoner. Købet af et Hongkong-selskab i januar skal hjælpe nordjyderne på designsiden gennem samarbejde med kendte, internationale designere.

2006 er det første år, hvor RTX Telecom har haft sin egen stand på CeBIT, efter selskabet i flere år har været at finde blandt de besøgende.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S