Nordjyske RTX skal bryde Skypes pc-fængsel

Skype er nødt til at bryde sit bånd til pc’en og blive en applikation på telefonen, hvis den imponerende vækst skal fortsætte. Nordjyske RTX Telecom vil skabe fastnettelefonen, der gør det muligt.

Hannover: Skype-telefoner og Skype-headsets, Skype via USB eller Skype via Bluetooth.

På it-messen CeBIT vil alle have del i succesen for den dansk-stiftede IP-telefonitjeneste Skype, der med lidt god vilje kunne fylde sin egen messehal.

Men alle produkterne lider under samme problem. De virker kun, hvis de er sluttet til en tændt pc, hvor Skype kører.

Nordjyske RTX Telecom tager nu første skridt væk fra den problemstilling ved på CeBIT at præsentere en trådløs IP-telefon, der har indbygget farveskærm og mulighed for at modtage nyheder og vejrudsigter fra internettet.

Skype uden pc

Telefonen virker ikke med Skype, men RTX arbejder tæt sammen med selskabet om at udvikle en opfølger til den DUALphone, der kom på markedet i 2004 som en af de første Skype-telefoner og nu sælges i 40 forskellige lande.

Med den kommende model vil det ikke være nødvendigt med en computer for at benytte Skype.

- Med Skype skal vi prøve at komme ind i næste generation af produkter, hvor Skype-klienten ligger i din telefon i stedet for din pc, fortæller salgs- og marketingsdirektør Jens Jungersen fra RTX Telecom.

Han kan ikke fortælle mere om det næste store projekt for børsnoterede RTX Telecom, men den nye IP-telefon, som RTX vil teste sammen med TDC i de næste måneder, viser vejen.

Fokus på design

Den avancerede telefon minder mere om en lille computer, og det giver på længere sigt mulighed for at integrere Skype-funktioner som chat, telefonsvarer og videotelefoni i selve telefonen, uden at en pc skal blandes ind i billedet.

RTX har op mod 25 ansatte, som arbejder på de nye DECT-telefoner. Købet af et Hongkong-selskab i januar skal hjælpe nordjyderne på designsiden gennem samarbejde med kendte, internationale designere.

2006 er det første år, hvor RTX Telecom har haft sin egen stand på CeBIT, efter selskabet i flere år har været at finde blandt de besøgende.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S