Dansk vandkøling fjerner støjen fra Xbox 360

Efter et kapitaltilskud på 30 millioner kroner er det nordjyske it-firma Asetek gået på jagt efter store spilkonsol- og mediecenter-producenter. Aseteks væskekøling skal fjerne varme og støj i fremtidens forbruger-it.

Hannover: Globale aftaler med store producenter af pc’er, mediecentre og spilkonsoller skal sikre massiv vækst for it-firmaet Asetek fra Brønderslev i Nordjylland.

For at vise potentialet har Asetek på it-messen CeBIT installeret sit væskekølings-system i Microsofts nye Xbox 360 og sænket støjniveauet i spilkonsollen fra knap 45 til under 35 decibel.

Asetek har gennem flere år vundet snesevis af priser for sine kølings-systemer, der gør det muligt at presse langt mere ydelse ud af pc-processorer.

Forbeholdt inkarnerede spillere

Alligevel har selskabets produkter været forbeholdt en internationel skare af pc-entusiaster og inkarnerede spillere, og det har holdt det årlige salg på under 10.000 enheder.

- Man kan sagtens lave en sund forretning på det, men det marked er ikke stort nok til, at vi kan overleve på længere sigt, fortæller kommunikationschef Morten Berg-Christensen.

Asetek satser derfor i stedet på at blive OEM-leverandør til store producenter, der vil bruge selskabets væskekøling i enheder som mediecentre og spilkonsoller, hvor et lavt støjniveau er vigtigt.

Med for første gang

Til formålet er den nordjyske it-producent for første gang med på CeBIT med sin egen messestand.

- Vi er hernede for at opsøge partnere og få et indledende samarbejde i gang, siger Morten Berg-Christensen.

Den nye OEM-satsning skal øge afsætningen fra tusindvis til hundredtusindevis af enheder om året. Produktionen skal samtidig flyttes fra Danmark til Asien.

Asetek fik i december et kapitaltilskud på 30 millioner kroner fra Vækstfonden, Northzone Ventures og eksisterende investorer for at støtte den nye strategi.

Selskabet med 25 ansatte er nu på udkig efter fem til syv nye ingeniører, som skal hjælpe på udviklingssiden.

Drøm: En international standard
Ambitionen er at være klar med den endelige udgave af produktet WaterChill Micro i slutningen af 2006.

Aseteks store drøm er at skabe en international standard for vandkøling, så kabinetter fremover bliver fremstillet med tanke for, at der er plads til det nødvendige udstyr.

Selskabet udnytter samtidig CeBIT til at vise potentialet i køling af almindelige pc’er. En pc med en 3,8 GHz Pentium 4-processor har med støtte fra Aseteks kølingssystem fået hastigheden skruet i vejret til 5,46 GHz ved en temperatur på minus 33 grader.

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S