Kommune-reform god for Convergens

Kommuner, der lægges sammen, skal vælge hvilket dokumenthåndteringssystem, de vil fortsætte med. Indtil videre har leverandøren Convergens holdt fast i alle sine kommunekunder.

Kommunesammen-lægningerne trækker en hale af it-beslutninger efter sig. Blandt andet skal kommunerne beslutte, hvilket dokumenthåndteringssystem de vil fortsætte med.

- For os er situationen indtil videre, at samtlige vores kommunale kunder har valgt at fortsætte med vores system Profile, siger Bo Svensson, seniorkonsulent og direktør for softwarehuset Convergens.

Efter diverse sammenlægninger har Convergens seks kommunale kunder til selskabets dokumenthåndterings-system, der oftest møder konkurrence fra Fujitsu og Ementor.

- Kommunalreformen betyder også, at kommunerne investerer mere i digital forvaltning. Det rigtigt interessante i denne sammenhæng er, at investeringerne centreres omkring forvaltningernes processer, siger Bo Svensson.

Stigende indtjening

Det er interessant, mener han, fordi Convergens har investeret i at udvikle forvaltningsrettede løsninger til for eksempel byggesager, miljøsager og klient/borger-området.

Indtjeningen per medarbejder hos Convergens har været for opadgående flere år i træk. Forrige år steg indtjeningen per medarbejder med 20 procent til 547.000 kroner.

- Indtjeningen per medarbejder steg også sidste år, men ikke 20 procent. Vi har ikke sat tal på sidste års indtjening per medarbejder, siger Bo Svensson.

Antallet af ansatte er skåret fra 32 i 2003 til knap det halve - 15 sidste år.

Opgaver ud af huset

En af grundene til, at forretningen kan klare sig med betydeligt færre ansatte er, at Convergens har lagt en del opgaver ud af huset.

- Vi har outsourcet almindelig timebaseret udvikling og forskelligt inden for systemadministration. På den måde kan vi bruge tiden på det, som vi er specialister i, og det er dokumenthåndtering, siger Bo Svensson.

Forventningerne til indeværende års regnskab er en generel vækst fra omsætning til bundlinje på omkring 20 procent.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S