Kommune-reform god for Convergens

Kommuner, der lægges sammen, skal vælge hvilket dokumenthåndteringssystem, de vil fortsætte med. Indtil videre har leverandøren Convergens holdt fast i alle sine kommunekunder.

Kommunesammen-lægningerne trækker en hale af it-beslutninger efter sig. Blandt andet skal kommunerne beslutte, hvilket dokumenthåndteringssystem de vil fortsætte med.

- For os er situationen indtil videre, at samtlige vores kommunale kunder har valgt at fortsætte med vores system Profile, siger Bo Svensson, seniorkonsulent og direktør for softwarehuset Convergens.

Efter diverse sammenlægninger har Convergens seks kommunale kunder til selskabets dokumenthåndterings-system, der oftest møder konkurrence fra Fujitsu og Ementor.

- Kommunalreformen betyder også, at kommunerne investerer mere i digital forvaltning. Det rigtigt interessante i denne sammenhæng er, at investeringerne centreres omkring forvaltningernes processer, siger Bo Svensson.

Stigende indtjening

Det er interessant, mener han, fordi Convergens har investeret i at udvikle forvaltningsrettede løsninger til for eksempel byggesager, miljøsager og klient/borger-området.

Indtjeningen per medarbejder hos Convergens har været for opadgående flere år i træk. Forrige år steg indtjeningen per medarbejder med 20 procent til 547.000 kroner.

- Indtjeningen per medarbejder steg også sidste år, men ikke 20 procent. Vi har ikke sat tal på sidste års indtjening per medarbejder, siger Bo Svensson.

Antallet af ansatte er skåret fra 32 i 2003 til knap det halve - 15 sidste år.

Opgaver ud af huset

En af grundene til, at forretningen kan klare sig med betydeligt færre ansatte er, at Convergens har lagt en del opgaver ud af huset.

- Vi har outsourcet almindelig timebaseret udvikling og forskelligt inden for systemadministration. På den måde kan vi bruge tiden på det, som vi er specialister i, og det er dokumenthåndtering, siger Bo Svensson.

Forventningerne til indeværende års regnskab er en generel vækst fra omsætning til bundlinje på omkring 20 procent.

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S