Dyremose håner elselskabers fiber-drømme

TDC-topchef Henning Dyremose benyttede vanen tro konferencen Telecom 2006 til at håne elselskabernes milliard-investeringer i fiber. En tidligere TDC-ansat svarede igen ved at love TDC-bossen kam til sit hår.

Det slog gnister mellem TDC og de mange elselskaber, der bruger milliarder af kroner på at grave fiber i den danske undergrund, da konferencen Telecom 2006 onsdag åbnede i København.

TDC-topchef Henning Dyremose var fra talerstolen særdeles skarp i sin kritik af el-selskabernes forsøg på at konkurrere med det tidligere telemonopol.

- De, der nu vil til at bygge en ny infrastruktur, kommer for sent, når de er klar om tre til fem år, for så har vi allerede kundeforholdene. Der kan være nogen, der spilder pengene i at investere i noget, de ikke har forstand på. Men det er deres problem, sagde Henning Dyremose.

To år gammel batalje

Henning Dyremose indledte sit angreb på elselskaberne, da han for to år siden på samme konference opfordrede dem til at koncentrere sig om at levere billig strøm.

På dagens konference måtte han dog finde sig i at få svar på tiltale fra flere af de nye konkurrenter.

Konsulent Jakob Juul fra Dansk Energi satte således spørgsmålstegn ved TDC’s udmeldinger om, at kunderne ikke udnytter båndbredden, når TDC samtidig arbejder på at øge internethastigheden voldsomt.

Vil gøre det svært for konkurrenterne

Her lagde Henning Dyremose ikke skjul på TDC’s hensigter.

- Du har overset den kendsgerning, at i konkurrence gælder det om at gøre det vanskeligt for ens konkurrenter, og det er både lovligt og legitimt. Derfor udbygger vi vores kapacitet og gør vores kunder så tilfredse, at elselskaberne ikke får nogen kunder, sagde Henning Dyremose.

Som eksempel på de spildte investeringer brugte han Computerworlds omtale af Tre-For Bredbånd, der sidste år fik et underskud på 12 millioner kroner og en omsætning på bare 2.700 kroner.

Du får kam til dit hår

Det var mere end Conny Stjernholm, direktør i Sydvest Energi Salg, ville finde sig i.

- Vi er mange medarbejdere, der har fået både vores arbejdsmæssige og ledelsesmæssige opdrag i TDC, og jeg kan love dig for, at vi nok skal give dig kam til dit hår, sagde hun.

Konferencen Telecom 2006 løber videre resten af dagen med indlæg fra flere af topcheferne i den danske telebranche samt videnskabsminister Helge Sander (V), Læs mere her på sitet senere i dag.

Læses lige nu

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos