Dyremose håner elselskabers fiber-drømme

TDC-topchef Henning Dyremose benyttede vanen tro konferencen Telecom 2006 til at håne elselskabernes milliard-investeringer i fiber. En tidligere TDC-ansat svarede igen ved at love TDC-bossen kam til sit hår.

Det slog gnister mellem TDC og de mange elselskaber, der bruger milliarder af kroner på at grave fiber i den danske undergrund, da konferencen Telecom 2006 onsdag åbnede i København.

TDC-topchef Henning Dyremose var fra talerstolen særdeles skarp i sin kritik af el-selskabernes forsøg på at konkurrere med det tidligere telemonopol.

- De, der nu vil til at bygge en ny infrastruktur, kommer for sent, når de er klar om tre til fem år, for så har vi allerede kundeforholdene. Der kan være nogen, der spilder pengene i at investere i noget, de ikke har forstand på. Men det er deres problem, sagde Henning Dyremose.

To år gammel batalje

Henning Dyremose indledte sit angreb på elselskaberne, da han for to år siden på samme konference opfordrede dem til at koncentrere sig om at levere billig strøm.

På dagens konference måtte han dog finde sig i at få svar på tiltale fra flere af de nye konkurrenter.

Konsulent Jakob Juul fra Dansk Energi satte således spørgsmålstegn ved TDC’s udmeldinger om, at kunderne ikke udnytter båndbredden, når TDC samtidig arbejder på at øge internethastigheden voldsomt.

Vil gøre det svært for konkurrenterne

Her lagde Henning Dyremose ikke skjul på TDC’s hensigter.

- Du har overset den kendsgerning, at i konkurrence gælder det om at gøre det vanskeligt for ens konkurrenter, og det er både lovligt og legitimt. Derfor udbygger vi vores kapacitet og gør vores kunder så tilfredse, at elselskaberne ikke får nogen kunder, sagde Henning Dyremose.

Som eksempel på de spildte investeringer brugte han Computerworlds omtale af Tre-For Bredbånd, der sidste år fik et underskud på 12 millioner kroner og en omsætning på bare 2.700 kroner.

Du får kam til dit hår

Det var mere end Conny Stjernholm, direktør i Sydvest Energi Salg, ville finde sig i.

- Vi er mange medarbejdere, der har fået både vores arbejdsmæssige og ledelsesmæssige opdrag i TDC, og jeg kan love dig for, at vi nok skal give dig kam til dit hår, sagde hun.

Konferencen Telecom 2006 løber videre resten af dagen med indlæg fra flere af topcheferne i den danske telebranche samt videnskabsminister Helge Sander (V), Læs mere her på sitet senere i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision