Fremtidens EPJ tvinges over på fælles platform

Folketingets sundhedsudvalg støtter, at amternes EPJ-løsninger fremover skal køre på den samme tekniske platform – også selv om det betyder, at en stor del af de eksisterende løsninger skal skrottes.

Indenrigs- og sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen (V) fik onsdag opbakning i Folketingets sundhedsudvalg til at gå efter en fælles teknisk platform for amternes elektroniske patientjournaler (EPJ).

Den fælles tekniske platform skal gennemføres, uanset om eksisterende EPJ-løsninger skal skrottes.

- Det er vigtigt, at der bliver lagt nogle skinner ud imellem de enkelte sygehuse, som har den samme sporbredde, når vi nu går fra amterne til fem sygehusregioner. Men der skal stadig være lokal indflydelse på, hvilke vogne der præcis skal køre på skinnerne, sagde ministeren.

Udmeldingen betyder reelt, at en del af de eksisterende EPJ-løsninger i amterne skal skrottes.

Først når den endelige platform er valgt ved udgangen af måneden, vil det står klart, hvor mange EPJ-løsninger, det drejer sig om.

Modulerne skal kunne tale sammen

- Når man siger, at man skal have en fælles platform, så siger det sig selv, at det ikke kan blive alle de (systemer, red.), som amterne har valgt at køre efter, sagde Lars Løkke Rasmussen kort efter dagens møde med sundhedsudvalget.

Ministeren afviser at gå mere i dybden med, hvad det helt præcist er for en integrationsplatform, han har i tankerne. Lidt tættere på et svar kommer man hos Vagn Nielsen, der er afdelingsleder i ministeriet.

- Integrationsplatformen bliver et programprodukt, der sørger for, at systemerne ude i sygehusvæsenet kan integrere på tværs af for eksempel et booking-modul, et klinisk-proces-modul eller på tværs af et medicinmodul, forklarer han.

Den strategi er der opbakning til hos partiernes sundhedsordførere, der dog er utilfredse med, at beslutningen først bliver truffet nu.

Politisk enighed

- Jeg synes, at det er på tide, for det har varet alt for lang tid. Det burde være sket for nogen tid siden, så vi kunne have sparet de penge, som er blevet brugt ved udviklingen af de lokale systemer – men bedre sent end aldrig, siger Kamal Qureshi fra SF.

Birthe Skaarup fra Dansk Folkeparti bakker også op. Hun erkender, at man tog fejl, da man regnede med, at G-EPJ var den fælles standardisering, der var behov for.

- Jeg er enig i, at vi skal have en fælles platform nu, for det er på høje tid. Vi har jo spurgt til G-EPJ og fået at vide, at det kørte på skinner. Så har vi så senere fået at vide, at der var behov for en fælles teknisk platform også, siger Birthe Skaarup.

Indenrigsministeriet går nu sammen med amterne i gang med at undersøge, hvor mange penge, der helt konkret er blevet investeret i de eksisterende løsninger og hvor mange investeringer, den fælles platform vil kræve.

Undersøgelsen er færdig inden udgangen af maj.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland