Skype-stifter på vej med tele-investeringer

Skype-stifteren Niklas Zennström vil sammen med vennen Matias Ljungmann stifte sit egen ventureselskab, der skal investere risikovillige penge i tele- og net-virksomheder.

Svenskeren Niklas Zennström, der sammen med danskeren Janus Friis står bag Skype, er ved at stifte et investeringsselskab, der får til opgave at investere nogle af de mange penge, som Niklas Zennström tjente på at sælge Skype til eBay, skriver svenske Realtid.se.

Zennström stifter selskabet sammen med den 32-årige ven Mattias Ljungman, der i dag arbejder for London-firmaet CLS.

De to unge svenskere sigter primært efter at investere i telebranchen samt medie- og internetvirksomheder, hedder det.

Mattias Ljungmann har tidligere stået bag Lunarworks, der driver ungdomssitet Lunarstorm. Han har dog for flere år siden solgt sin ejerandel i virksomheden, der er meget kendt i Sverige.

Niklas Zennström og danske Janus Friis tjente hver et anseeligt milliardbeløb, da de sidste år solgte Skype til eBay for 16 milliarder kroner.

De er begge engagerede i nye produkter på tele-området - blandt andet spanske Fon, der bygger på en ide om, at folk kan dele deres Wi-Fi og til gengæld få adgang til andres Wi-Fi.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S