Skype-stifter på vej med tele-investeringer

Skype-stifteren Niklas Zennström vil sammen med vennen Matias Ljungmann stifte sit egen ventureselskab, der skal investere risikovillige penge i tele- og net-virksomheder.

Svenskeren Niklas Zennström, der sammen med danskeren Janus Friis står bag Skype, er ved at stifte et investeringsselskab, der får til opgave at investere nogle af de mange penge, som Niklas Zennström tjente på at sælge Skype til eBay, skriver svenske Realtid.se.

Zennström stifter selskabet sammen med den 32-årige ven Mattias Ljungman, der i dag arbejder for London-firmaet CLS.

De to unge svenskere sigter primært efter at investere i telebranchen samt medie- og internetvirksomheder, hedder det.

Mattias Ljungmann har tidligere stået bag Lunarworks, der driver ungdomssitet Lunarstorm. Han har dog for flere år siden solgt sin ejerandel i virksomheden, der er meget kendt i Sverige.

Niklas Zennström og danske Janus Friis tjente hver et anseeligt milliardbeløb, da de sidste år solgte Skype til eBay for 16 milliarder kroner.

De er begge engagerede i nye produkter på tele-området - blandt andet spanske Fon, der bygger på en ide om, at folk kan dele deres Wi-Fi og til gengæld få adgang til andres Wi-Fi.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job