Skype-stifter på vej med tele-investeringer

Skype-stifteren Niklas Zennström vil sammen med vennen Matias Ljungmann stifte sit egen ventureselskab, der skal investere risikovillige penge i tele- og net-virksomheder.

Svenskeren Niklas Zennström, der sammen med danskeren Janus Friis står bag Skype, er ved at stifte et investeringsselskab, der får til opgave at investere nogle af de mange penge, som Niklas Zennström tjente på at sælge Skype til eBay, skriver svenske Realtid.se.

Zennström stifter selskabet sammen med den 32-årige ven Mattias Ljungman, der i dag arbejder for London-firmaet CLS.

De to unge svenskere sigter primært efter at investere i telebranchen samt medie- og internetvirksomheder, hedder det.

Mattias Ljungmann har tidligere stået bag Lunarworks, der driver ungdomssitet Lunarstorm. Han har dog for flere år siden solgt sin ejerandel i virksomheden, der er meget kendt i Sverige.

Niklas Zennström og danske Janus Friis tjente hver et anseeligt milliardbeløb, da de sidste år solgte Skype til eBay for 16 milliarder kroner.

De er begge engagerede i nye produkter på tele-området - blandt andet spanske Fon, der bygger på en ide om, at folk kan dele deres Wi-Fi og til gengæld få adgang til andres Wi-Fi.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse