Skype-stifter på vej med tele-investeringer

Skype-stifteren Niklas Zennström vil sammen med vennen Matias Ljungmann stifte sit egen ventureselskab, der skal investere risikovillige penge i tele- og net-virksomheder.

Svenskeren Niklas Zennström, der sammen med danskeren Janus Friis står bag Skype, er ved at stifte et investeringsselskab, der får til opgave at investere nogle af de mange penge, som Niklas Zennström tjente på at sælge Skype til eBay, skriver svenske Realtid.se.

Zennström stifter selskabet sammen med den 32-årige ven Mattias Ljungman, der i dag arbejder for London-firmaet CLS.

De to unge svenskere sigter primært efter at investere i telebranchen samt medie- og internetvirksomheder, hedder det.

Mattias Ljungmann har tidligere stået bag Lunarworks, der driver ungdomssitet Lunarstorm. Han har dog for flere år siden solgt sin ejerandel i virksomheden, der er meget kendt i Sverige.

Niklas Zennström og danske Janus Friis tjente hver et anseeligt milliardbeløb, da de sidste år solgte Skype til eBay for 16 milliarder kroner.

De er begge engagerede i nye produkter på tele-området - blandt andet spanske Fon, der bygger på en ide om, at folk kan dele deres Wi-Fi og til gengæld få adgang til andres Wi-Fi.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job