.Eu tredjestørst i Europa

Antallet af .eu-registreringer har rundet to millioner. Det gør .eu til det tredjestørste toplevel-domæne i Europa. Kun .de og .uk er større.

På blot fire måneder er .eu blevet det tredjestørste toplevel-domæne i Europa.

Ifølge nye tal fra EU's domæneagentur, Eurid, har antallet af .eu-domæner nemlig rundet to millioner.

Det gør samtidig .eu til verdens syvende-største toplevel-domæne.

Mest populær har .eu-domænet været i Tyskland, hvor der er blevet registreret godt 630.000 .eu-domæner.

Tyskland følges af Storbritannien, hvor der er blevet registreret knap 374.000 domæner, mens der i Holland er blevet registreret godt 237.000 .eu-domæner, hvilket er flere end antallet af registrerede .nl-domæner.

I Europa har kun .de og .uk flere registreringer end .eu, der dog endnu har et stykke vej op til andre toplevel-domæner som .info, .org, .net og .com.

Herhjemme er der indtil videre blevet registreret godt 30.000 .eu-domæner.

Eurids registreringsfaser har været omblæst og mødt med beskyldinger om snyd og favorisering af bestemte bydere på de attraktive .eu-domæner.

Første fase, Sunrise 1, var forbeholdt offentlige institutioner og firmaer eller kendte personer, der har beskyttet firmanavnet som et registreret varemærke, mens firmaer i anden fase - den såkaldte Sunrise 2 - kunne søge om domæner på ubeskyttede firmanavne, varenavne, varemærker, bynavne og andet.

Sunrise 2 var præget af hårde valideringskrav, hvor de danske virksomheder skulle indsende dokumentation fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen for at godtgøre, at de har krav til et bestemt domæne.

Landrush var den tredje og sidste ansøgningsfase i fordelingen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect