.Eu tredjestørst i Europa

Antallet af .eu-registreringer har rundet to millioner. Det gør .eu til det tredjestørste toplevel-domæne i Europa. Kun .de og .uk er større.

På blot fire måneder er .eu blevet det tredjestørste toplevel-domæne i Europa.

Ifølge nye tal fra EU's domæneagentur, Eurid, har antallet af .eu-domæner nemlig rundet to millioner.

Det gør samtidig .eu til verdens syvende-største toplevel-domæne.

Mest populær har .eu-domænet været i Tyskland, hvor der er blevet registreret godt 630.000 .eu-domæner.

Tyskland følges af Storbritannien, hvor der er blevet registreret knap 374.000 domæner, mens der i Holland er blevet registreret godt 237.000 .eu-domæner, hvilket er flere end antallet af registrerede .nl-domæner.

I Europa har kun .de og .uk flere registreringer end .eu, der dog endnu har et stykke vej op til andre toplevel-domæner som .info, .org, .net og .com.

Herhjemme er der indtil videre blevet registreret godt 30.000 .eu-domæner.

Eurids registreringsfaser har været omblæst og mødt med beskyldinger om snyd og favorisering af bestemte bydere på de attraktive .eu-domæner.

Første fase, Sunrise 1, var forbeholdt offentlige institutioner og firmaer eller kendte personer, der har beskyttet firmanavnet som et registreret varemærke, mens firmaer i anden fase - den såkaldte Sunrise 2 - kunne søge om domæner på ubeskyttede firmanavne, varenavne, varemærker, bynavne og andet.

Sunrise 2 var præget af hårde valideringskrav, hvor de danske virksomheder skulle indsende dokumentation fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen for at godtgøre, at de har krav til et bestemt domæne.

Landrush var den tredje og sidste ansøgningsfase i fordelingen.

Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS