.Eu tredjestørst i Europa

Antallet af .eu-registreringer har rundet to millioner. Det gør .eu til det tredjestørste toplevel-domæne i Europa. Kun .de og .uk er større.

På blot fire måneder er .eu blevet det tredjestørste toplevel-domæne i Europa.

Ifølge nye tal fra EU's domæneagentur, Eurid, har antallet af .eu-domæner nemlig rundet to millioner.

Det gør samtidig .eu til verdens syvende-største toplevel-domæne.

Mest populær har .eu-domænet været i Tyskland, hvor der er blevet registreret godt 630.000 .eu-domæner.

Tyskland følges af Storbritannien, hvor der er blevet registreret knap 374.000 domæner, mens der i Holland er blevet registreret godt 237.000 .eu-domæner, hvilket er flere end antallet af registrerede .nl-domæner.

I Europa har kun .de og .uk flere registreringer end .eu, der dog endnu har et stykke vej op til andre toplevel-domæner som .info, .org, .net og .com.

Herhjemme er der indtil videre blevet registreret godt 30.000 .eu-domæner.

Eurids registreringsfaser har været omblæst og mødt med beskyldinger om snyd og favorisering af bestemte bydere på de attraktive .eu-domæner.

Første fase, Sunrise 1, var forbeholdt offentlige institutioner og firmaer eller kendte personer, der har beskyttet firmanavnet som et registreret varemærke, mens firmaer i anden fase - den såkaldte Sunrise 2 - kunne søge om domæner på ubeskyttede firmanavne, varenavne, varemærker, bynavne og andet.

Sunrise 2 var præget af hårde valideringskrav, hvor de danske virksomheder skulle indsende dokumentation fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen for at godtgøre, at de har krav til et bestemt domæne.

Landrush var den tredje og sidste ansøgningsfase i fordelingen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S