.Eu tredjestørst i Europa

Antallet af .eu-registreringer har rundet to millioner. Det gør .eu til det tredjestørste toplevel-domæne i Europa. Kun .de og .uk er større.

På blot fire måneder er .eu blevet det tredjestørste toplevel-domæne i Europa.

Ifølge nye tal fra EU's domæneagentur, Eurid, har antallet af .eu-domæner nemlig rundet to millioner.

Det gør samtidig .eu til verdens syvende-største toplevel-domæne.

Mest populær har .eu-domænet været i Tyskland, hvor der er blevet registreret godt 630.000 .eu-domæner.

Tyskland følges af Storbritannien, hvor der er blevet registreret knap 374.000 domæner, mens der i Holland er blevet registreret godt 237.000 .eu-domæner, hvilket er flere end antallet af registrerede .nl-domæner.

I Europa har kun .de og .uk flere registreringer end .eu, der dog endnu har et stykke vej op til andre toplevel-domæner som .info, .org, .net og .com.

Herhjemme er der indtil videre blevet registreret godt 30.000 .eu-domæner.

Eurids registreringsfaser har været omblæst og mødt med beskyldinger om snyd og favorisering af bestemte bydere på de attraktive .eu-domæner.

Første fase, Sunrise 1, var forbeholdt offentlige institutioner og firmaer eller kendte personer, der har beskyttet firmanavnet som et registreret varemærke, mens firmaer i anden fase - den såkaldte Sunrise 2 - kunne søge om domæner på ubeskyttede firmanavne, varenavne, varemærker, bynavne og andet.

Sunrise 2 var præget af hårde valideringskrav, hvor de danske virksomheder skulle indsende dokumentation fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen for at godtgøre, at de har krav til et bestemt domæne.

Landrush var den tredje og sidste ansøgningsfase i fordelingen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S