.Eu tredjestørst i Europa

Antallet af .eu-registreringer har rundet to millioner. Det gør .eu til det tredjestørste toplevel-domæne i Europa. Kun .de og .uk er større.

På blot fire måneder er .eu blevet det tredjestørste toplevel-domæne i Europa.

Ifølge nye tal fra EU's domæneagentur, Eurid, har antallet af .eu-domæner nemlig rundet to millioner.

Det gør samtidig .eu til verdens syvende-største toplevel-domæne.

Mest populær har .eu-domænet været i Tyskland, hvor der er blevet registreret godt 630.000 .eu-domæner.

Tyskland følges af Storbritannien, hvor der er blevet registreret knap 374.000 domæner, mens der i Holland er blevet registreret godt 237.000 .eu-domæner, hvilket er flere end antallet af registrerede .nl-domæner.

I Europa har kun .de og .uk flere registreringer end .eu, der dog endnu har et stykke vej op til andre toplevel-domæner som .info, .org, .net og .com.

Herhjemme er der indtil videre blevet registreret godt 30.000 .eu-domæner.

Eurids registreringsfaser har været omblæst og mødt med beskyldinger om snyd og favorisering af bestemte bydere på de attraktive .eu-domæner.

Første fase, Sunrise 1, var forbeholdt offentlige institutioner og firmaer eller kendte personer, der har beskyttet firmanavnet som et registreret varemærke, mens firmaer i anden fase - den såkaldte Sunrise 2 - kunne søge om domæner på ubeskyttede firmanavne, varenavne, varemærker, bynavne og andet.

Sunrise 2 var præget af hårde valideringskrav, hvor de danske virksomheder skulle indsende dokumentation fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen for at godtgøre, at de har krav til et bestemt domæne.

Landrush var den tredje og sidste ansøgningsfase i fordelingen.

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S