Apple varsler nedjustering efter options-fusk

It-giganten Apple Computer bliver efter alt at dømme tvunget til at nedjustere selskabets regnskaber siden 2002, efter en intern undersøgelse har afsløret uregelmæssigheder i selskabets udstedelse af aktieoptioner.

En intern undersøgelse hos it-selskabet Apple får nu ledelsen til at varsle en justering af selskabets regnskabstal siden 2002.

Undersøgelsen har afsløret uregelmæssigheder i selskabets udstedelse af aktieoptioner, oplyser Apple ifølge BBC.

Apple vil imidlertid ikke løfte sløret for hvilke uregelmæssigheder, der er tale om.

Det drejer sig dog angiveligt om, at Apple har fusket med datoen for udstedelsen af aktieoptionerne, så optionerne har fået en større værdi.

Flere har svindlet

Sagen handler om aktieoptioner udstedt til medarbejdere i perioden fra 1997 til 2001 og er angiveligt blandt andet optioner udstedt til Apple-topchefen Steve Jobs.

Apple er det seneste af en række amerikanske it-selskaber, der har meldt ud om problemer med fusk med aktieoptioner, efter de amerikanske myndigheder har varslet skærpet kontrol.

Amerikanske CA - det tidligere Computer Associates - erkendte tidligere på ugen, at flere af selskabets direktører har svindlet med aktie-optioner.

Også andre teknologi-selskaber har erkendt, at der er blevet svindlet med aktie-optioner til medarbejderne.

Selskaberne tæller Mercury Interactive og Broadcom, der nu begge har nedskrevet resultaterne med mere end tre milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job