Axcel overtager kontrollen med Netcompany

Kapitalfonden Axcel overtager og 60 procent af aktierne og dermed kontrollen over Netcompany. Målet er, at udsalget til den pengestærke fond skal katapultere Netcompany op blandt de største herhjemme.

Kapitalfonden Axcel overtager 60 procent af aktierne i konsulenthuset Netcompany, der dermed overlader kontrollen over selskabet til fonden, skriver Børsen.

Axcel betaler et trecifret millionbeløb for ejerandelen, der dermed gør de tre Netcompany-stiftere, Carsten Gomard, André Rogaczewski og Claus Jørgensen, særdeles velhavende.

- Vi har ønsket en stærk finansiel partner i ejerkredsen, der kan sikre, at vores vækst kan fortsætte og gerne accellere, siger Carsten Gomard til Børsen.

Beholder ledende poster

Han beholder posten som administrerende direktør i selskabet, ligesom de øvrige stiftere beholder deres ledende poster.

Carsten Gomard siger til Børsen, at der har været flere interesserede købere af Netcompany på banen.

Tanken om at sælge en del af selskabet til en ekstern investor er udsprunget af ønsket om at accelerere Netcompany fra at være et mellemstort foretagende med omkring 100 medarbejdere til at blive en af Danmarks største inden for sit område.

Axcel oplyser til Børsen, at selskabet forventer, at Netcompany kan fortsætte med pæne to-cifrede vækstrater i de kommende år. Fonden vil fokusere på indtjening fremfor på vækst, lyder det.

Netcompany satte i 2005 omsætningsrekord med 78 millioner kroner og fik et resultat før skat på 16 millioner kroner.

Selskabet har tidligere oplyst til Computerworld, at det forventer en omsætning på mellem 105 og 110 millioner kroner i indeværende år.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S