Axcel overtager kontrollen med Netcompany

Kapitalfonden Axcel overtager og 60 procent af aktierne og dermed kontrollen over Netcompany. Målet er, at udsalget til den pengestærke fond skal katapultere Netcompany op blandt de største herhjemme.

Kapitalfonden Axcel overtager 60 procent af aktierne i konsulenthuset Netcompany, der dermed overlader kontrollen over selskabet til fonden, skriver Børsen.

Axcel betaler et trecifret millionbeløb for ejerandelen, der dermed gør de tre Netcompany-stiftere, Carsten Gomard, André Rogaczewski og Claus Jørgensen, særdeles velhavende.

- Vi har ønsket en stærk finansiel partner i ejerkredsen, der kan sikre, at vores vækst kan fortsætte og gerne accellere, siger Carsten Gomard til Børsen.

Beholder ledende poster

Han beholder posten som administrerende direktør i selskabet, ligesom de øvrige stiftere beholder deres ledende poster.

Carsten Gomard siger til Børsen, at der har været flere interesserede købere af Netcompany på banen.

Tanken om at sælge en del af selskabet til en ekstern investor er udsprunget af ønsket om at accelerere Netcompany fra at være et mellemstort foretagende med omkring 100 medarbejdere til at blive en af Danmarks største inden for sit område.

Axcel oplyser til Børsen, at selskabet forventer, at Netcompany kan fortsætte med pæne to-cifrede vækstrater i de kommende år. Fonden vil fokusere på indtjening fremfor på vækst, lyder det.

Netcompany satte i 2005 omsætningsrekord med 78 millioner kroner og fik et resultat før skat på 16 millioner kroner.

Selskabet har tidligere oplyst til Computerworld, at det forventer en omsætning på mellem 105 og 110 millioner kroner i indeværende år.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S