Axcel overtager kontrollen med Netcompany

Kapitalfonden Axcel overtager og 60 procent af aktierne og dermed kontrollen over Netcompany. Målet er, at udsalget til den pengestærke fond skal katapultere Netcompany op blandt de største herhjemme.

Kapitalfonden Axcel overtager 60 procent af aktierne i konsulenthuset Netcompany, der dermed overlader kontrollen over selskabet til fonden, skriver Børsen.

Axcel betaler et trecifret millionbeløb for ejerandelen, der dermed gør de tre Netcompany-stiftere, Carsten Gomard, André Rogaczewski og Claus Jørgensen, særdeles velhavende.

- Vi har ønsket en stærk finansiel partner i ejerkredsen, der kan sikre, at vores vækst kan fortsætte og gerne accellere, siger Carsten Gomard til Børsen.

Beholder ledende poster

Han beholder posten som administrerende direktør i selskabet, ligesom de øvrige stiftere beholder deres ledende poster.

Carsten Gomard siger til Børsen, at der har været flere interesserede købere af Netcompany på banen.

Tanken om at sælge en del af selskabet til en ekstern investor er udsprunget af ønsket om at accelerere Netcompany fra at være et mellemstort foretagende med omkring 100 medarbejdere til at blive en af Danmarks største inden for sit område.

Axcel oplyser til Børsen, at selskabet forventer, at Netcompany kan fortsætte med pæne to-cifrede vækstrater i de kommende år. Fonden vil fokusere på indtjening fremfor på vækst, lyder det.

Netcompany satte i 2005 omsætningsrekord med 78 millioner kroner og fik et resultat før skat på 16 millioner kroner.

Selskabet har tidligere oplyst til Computerworld, at det forventer en omsætning på mellem 105 og 110 millioner kroner i indeværende år.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Software Developer - Backend

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S