DiggiNet udbetaler løn og undgår konkurs

Bredbåndsudbyderen DiggiNet griber nu til lommen og udbetaler løn til både nuværende og tidligere ansatte. Dermed undgår selskabet en konkurs. Kunderne har fortsat ikke mulighed for at komme i kontakt med DiggiNet.

En række nuværende og tidligere ansatte hos bredbåndsfirmaet DiggiNet får nu endelig udbetalt den løn, som de hidtil har manglet.

- Jeg har lige fået bekræftet fra vores medlem, at beløbet er gået ind på hendes konto, så nu er lønmodtagerkravene afregnet, siger Kåre Mønsted, der er juridisk chef i Sammenslutningen af Frie Funktionærer.

Fagforbundet havde begæret DiggiNet konkurs på grund af manglende lønudbetaling til et medlem.

Også Prosa, Dansk Metal og Business Danmark var mødt op i Skifteretten, fordi deres medlemmer manglede at få løn for juni måned.

Men nu skulle lønnen altså være på vej, for i Skifteretten dokumenterede DiggiNet, at selskabet har fået en kredit på 8 millioner kroner fra Danske Bank, og at kreditten inden månedens udgang bliver forøget til 30 millioner.

Betaler for at undgå konkurs

- Samtlige personer i medarbejderstaben har fået løn. Det eksakte beløb vil jeg ikke oplyse, men jeg kan sige så meget, at alle der har haft løn til gode i det her selskab – inklusiv det eksisterende personale – har fået deres løn i dag, siger Jimi Danielsen, der er administrerende direktør i DiggiNet.

Lønudbetalingen sker i sidste øjeblik, for efter en række møder i Skifteretten var en konkurserklæring nu faretruende tæt på.

Digginet røg ud i alvorlige økonomiske problemer i begyndelsen af august, hvilket dengang fik selskabets telefonileverandør til at lukke for al telefoni hos Digginets telefonkunder, ligesom selskabets kundeservice lukkede.

Midt i den økonomiske krise trådte investoren Jan Pathuel og Jimi Danielsen til. Dengang erklærede de begge overfor Computerworld, at alt ville være på skinner i løbet af et par dage.

Siden er datoen blevet flyttet til først den 4. september, så 14. september, så 25. september, og nu lyder beskeden atter, at der vil gå et par dage, inden DiggiNet er tilbage.

- Nu har vi betalt lønnen og fået kapital ind i selskabet. Det betyder, at vi nu træder aktivt ind i det her selskab, hvilket har taget os noget tid. Vi korresponderer nu direkte med kunderne og lader vores medarbejdere få fred og ro, så de kan komme tilbage på arbejdet og lande oven på denne meget stressende oplevelse, siger Jimi Danielsen.

Fortsat ikke muligt at ringe til DiggiNet

Det er dog fortsat ikke muligt for kunderne at komme i kontakt med DiggiNet, der leverer bredbånd til boligforeninger, antenneforeninger og ejerforeninger.

Hvornår kan kunderne igen komme i kontakt med DiggiNet?
- De får en henvendelse fra os nu, og vi kører ikke kommunikationen i medierne. Vi snakker direkte med kunderne, siger Jimi Danielsen.

Så kunderne kan forsat ikke ringe til jer?
- Ikke i dag, men det vil man inden for meget kort tid kunne. Vi vil lige tage fat på kunderne, inden vi igen åbner for sluserne, forklarer han.

DiggiNet mangler fortsat at betale feriepenge til en række tidligere ansatte, og det har de nu fået en frist indtil på mandag til at få klaret. Først da vil Sammenslutningen af Frie Funktionærer frafalde konkursbegæringen.

Der er dog også andre kreditorer end lige lønmodtagerne, og dem er der endnu ikke afregnet med, erfarer Computerworld.

- Det er korrekt, men de får også deres betaling nu, siger Jimi Danielsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS