EU på vej til at stævne Danmark for tele-smøl

Danmark har ikke leveret nok oplysninger om det danske telemarked, og EU's it- og telekommissær Viviane Reding har derfor taget det første skridt mod en EU-retssag ved at sende en åbningsskrivelse.

Danmark var i dag torsdag blandt de lande, som fik en åbningsskrivelse for ikke at levere nogle krævede markedsundersøgelser, skriver nyhedsbureauet Ritzau.

Åbningsskrivelsen har EU-kommissær Viviane Reding, der har it- og tele som sit arbejdsområde, ansvaret for.

En åbningsskrivelse er første skridt på vejen mod en stævning ved unionens domstol i Luxembourg.

Alt for sløve

Kommissærens åbningsskrivelser til Danmark, Tyskland, Malta og Portugal kommer, fordi de fire lande har været for sløve til at få gennemført de nødvendige markedsundersøgelser omkring de høje roaming-priser.

- Vi skal gennemføre 18 markedsundersøgelser, og vi har de 15 på plads, så vi mangler tre på nuværende tidspunkt, siger Finn Petersen, vicedirektør i IT- og Telestyrelsen.

Den 16. undersøgelse er færdig i denne måned, og den 17. markedsundersøgelse afventer en lovændring sidst på året vedrørende samhusning og intern kabling.

- Allersenest til foråret 2007 er vi helt færdige med de 18 undersøgelser, fortæller Finn Petersen.

Han tilføjer, at forsinkelsen også til dels skyldes, at der har været en en del sager ved Teleklagenævnet.

Andre lande i søgelyset

En række andre lande er også i varierende grad i kommissærens søgelys.

- Det er ekstremt vigtigt, at de nationale telemyndigheder gør deres markedsanalyser færdige, så man kan træffe passende skridt og sikre effektiv konkurrence til gavn for EU's forbrugere og virksomheder, udtaler Viviane Reding i en meddelelse.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS