Ny NNIT-chef vil gafle kompetencer fra rivalerne

Interview: En af de væsentligste opgaver for NNIT's nye direktør, Per Kogut, bliver at tiltrække flere medarbejdere og eksterne kunder fra såvel den farmaceutiske verden som fra andre brancher og det offentlige.

Når CA-direktør Per Kogut 1. januar overtager posten som administrerende direktør for NNIT, der er den fjerdestørste aktør på det danske marked for it-services, bliver en af hans helt store udfordringer at fastholde og tiltrække tilstrækkelig med arbejdskraft.

NNIT er nemlig inde i så markant en vækst, at der tegner sig et konstant efterslæb på rekrutteringssiden.

- Der skal ansættes 50-100 nye medarbejdere om året med en organisk vækst om året på fem til 10 procent, og det er en stor opgave. Selvfølgelig kan der hentes en del direkte fra uddannelses-institutionerne, men vi skal helt sikkert også ud og gafle nogle kompetencer fra konkurrenterne, fastslår Per Kogut.

- Hvad fristede dig ved jobbet som chef for NNIT?

- Novo Nordisk er en fantastisk spændende virksomhed med afsæt i dansk erhvervsliv og med store tanker om udvikling af farmaceutiske løsninger og it governance. Så mon ikke det skulle kunne lade sig gøre at få noget mere kul på og tiltrække nogle store nye kunder i Norden og Nordeuropa? siger Per Kogut.

Hvorfor ikke to milliarder?

NNIT's administrerende direktør siden virksomhedens start i 1994, Torben Skriver Frandsen, har tidligere fortalt Computerworld, at selskabet nu er meget tæt på at nå en milliard kroner i årlig omsætning.

- Ja, det har jeg også hørt, og en milliard er da et godt udgangspunkt, men hvorfor skal den ene milliard ikke vokse til to, spørger Per Kogut retorisk.

God arbejdsplads

CA er tre gange blevet kåret som Danmarks bedste arbejdsplads, og den hæder ser Per Kogut også gerne sin kommende arbejdsgiver få del i.

Han mener, at Novo på mange områder har gode forudsætninger for at blive en fantastisk arbejdsplads.

- Måske skal der bare lige tilsættes nogle flere krydderier, siger Per Kogut.

Han vil ikke komme med nogen programerklæringer udover, at han forestiller sig, at NNIT måske kan flytte vægten en anelse over mod at blive lidt mere en it-virksomhed og lidt mindre en leverandør af it-løsninger til den farmaceutiske industri.

- Især skal der hentes kunder inden for corporate governance og den offentlige sektor, siger han.

Tårnhøje kvalitetskrav

Netop NNIT's kompetencer inden for den farmaceutiske industri, hvor krav til kvalitetskontrol og dokumenthåndtering er meget høje, vil vise sig nyttige, når det gælder om at øge antallet af eksterne kunder.

- Det er bestemt dyder, som man har brug for også i det offentlige, hvor vi allerede har en del kunder i dag, lyder det.

Karrieremæssigt var Per Kogut først nogle år i den finansielle sektor, så 10 år i SAS, så et par år hos Smart/Amadeus, der er et af verdens største computerreservationssystemer, og så 10 år hos CA.

- Jeg løber ikke af pladsen i utide, og der er ingen dramatik i min opsigelse hos CA. Når jeg skifter job, ligger der en meget velovervejet beslutning bag, siger Per Kogut.

Tid til bestyrelsesarbejde

Torben Skriver Frandsen, der har været direktør for NNIT siden 1994 går på pension til årsskiftet i forbindelse med, at han fylder 62 år.

- Jeg har været chef i 33 år og i Novo Nordisk i 18 år, heraf snart 13 år i NNIT. Nu synes jeg, tiden er inde til, at der kommer en anden generation og en anden type i NNIT’s direktørstol, udtaler den afgående direktør.

Torben Skriver Frandsen glæder sig til at begynde på et nyt kapitel i sit liv, hvor han blandet andet vil bruge tid på bestyrelsesarbejde i nystartede virksomheder.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,