Garfield-firma viser poter trods modgang

Brabrand-virksomheden The Game Factory har på få uger solgt sit seneste Garfield-spil i over 300.000 eksemplarer. Men selvom omsætningen tredobles i år, er der ikke udsigt til et stort overskud.

Da Brabrand-virksomheden The Game Factory i 2005 sikrede sig rettighederne til at producere spillet Garfield 2, der tager udgangspunkt i filmen af samme navn, købte man bestemt ikke katten i sækken.

På få uger er der solgt over 300.000 eksemplarer, og allerede nu har spillet tjent sig selv hjem.

Det skyldes ikke mindst, at Garfield er en af verdens mest populære tegneserier og dermed udgør et univers, der tiltaler ganske mange mennesker rundt omkring i verden.

- Det betyder selvfølgelig meget. Det er jo det, vi betaler for, når vi indgår sådan en aftale, for vi køber os til, at der på forhånd er et vist kendskab til vores produkt, fortæller Henrik Mathiasen, administrerende direktør i The Game Factory.

Kendt figur ikke nok

Henrik Mathiasen advarer dog mod, at man som spilproducent tror, at alting kører af sig selv, når bare man har sikret sig rettighederne til en kendt spilfigur.

- Det er ikke sådan, at man bare kan købe rettighederne til en figur og så lancere hvad som helst og få en succes med det. Kvaliteten skal være på et fornuftigt niveau, siger han.

Med salget af Garfield 2 forventer The Game Factory i år at nå en omsætning på 200 millioner, hvilket er en tredobling i forhold til sidste år.

- Faktisk har vores markedsføring egentlig ikke været så massiv på den her titel. Men filmen har været godt modtaget i mange lande, og det er selvfølgelig en klart medvirkende faktor til den succes, vi har nu, siger Henrik Mathiasen.

The Game Factory har allerede gang i produktionen af 15 nye spil, og Henrik Mathiasen oplyser, at man i fremtiden både vil satse på spil til Xbox 360 og den kommende Nintendo Wii, mens virksomheden allerede nu satser stort på spil til den populære Nintendo DS.

Mange problemer

Alligevel er der ikke dollar-tegn i øjnene på den administrerende direktør, for 2006 har ikke været lutter lagkage for The Game Factory. Blandt andet har man ikke formået at få åbnet døren til det vigtige amerikanske marked med Garfield-spillet.

- Det skyldes, at Sony har andre evaluerings-kriterier i USA for, hvad man må udgive. Vi havde da helt klart regnet med, at spillet også skulle ud i USA, så det har selvfølgelig ramt os hårdt, siger Henrik Mathiasen.

Samtidig døjer virksomheden med, at en række spiltitler er blevet forsinket i forhold til de oprindelige tidsplaner.

- Hvis vi ser isoleret på hver enkelt titel, så når vi vores mål, men det er klart, at det rammer os hårdt, når fire af vores største titler bliver udskudt til næste år. Så det har været et problemfyldt år specielt i USA, forklarer Henrik Mathiasen.

Han regner med, at The Game Factory samlet set vil nå samme resultat som sidste år, hvor man havde et overskud på omkring 3 millioner kroner.

Mangler de rette folk i Danmark

The Game Factory er et datterselskab til K.E. Mathiasen, der er blandt Nordens største spildistributører, og har i øjeblikket fem ansatte i Danmark, tre i England og syv i USA. Men selvom hovedkontoret ligger i Brabrand ved Århus, er det ikke her i landet, at de mange spil bliver produceret.

Nintendo DS-versionen af Garfield 2 er lavet i Holland, mens versionen til Playstation 2 er produceret i Frankrig.

Henrik Mathiasen forklarer, at han gerne ville, at man kunne producere spillene her i landet, men han peger på, at virksomhedens spil rammer et tomrum mellem de to grupper af spiludviklere, der er i Danmark.

- Den ene gruppe er super professionel og har kvaliteten og kompetencerne til at lave de her projekter, men den gruppe finder det ikke helt så interessant at lave et Garfield-spil, som at lave det nye 3D Shoot ’Em Up actionspil. Den anden gruppe har også kompetencerne, men her mangler man lidt struktur og styring, og at der kommer nogle kommercielle kompetencer ind over, siger Henrik Mathiasen.

- Det er klart, at når vi har investeret X-antal millioner i licensen til Garfield, så skal vi gerne være ude samtidig med filmen – og der er klart en større risiko forbundet med at arbejde sammen med et nystartet dansk udviklingshus, end nogen der har allerede har lanceret otte titler til Playstation 2, uddyber han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S