KMD overtager løn-udbetalinger i København

Som ventet overtager KMD løn-udbetalingerne for Københavns Kommune i de næste syv år. Det sker, efter KMD stort set har haft banen for sig selv, efter Accenture blev fyret i foråret 2005.

Som ventet bliver det KMD, der i de kommende år skal stå for løn-udbetalingerne i Københavns Kommune.

KMD og Københavns Kommune nemlig underskrevet en syv-årig aftale, der har en værdi på op til en halv milliard kroner.

Det sker, efter KMD overtog styringen af kommunens løn-system, efter Accenture blev fyret efter en kaotisk periode med mange fejl og mangler i løn-udbetalingerne til mange af kommunens ansatte.

KMD overtager formelt løn-udbetalingerne 1. maj 2007.

Manglende interesse

Der har langt fra været så stor interesse for løn-ordren, som Københavns Kommune har ønsket.

Allerede i maj kunne Computerworld fortælle, at norske Bluegarden besluttede ikke at byde på ordren, selv om selskabet i første omgang blev prækvalificeret - ganske som det var tilfældet, da Accenture vandt ordren.

Kommunen meldte dengang i udbudsmaterialet, at der var lagt på til fem til otte kandidater, men ingen af de øvrige potentielle leverandører var interesserede efter Accenture-skandalen.

Det gjaldt både IBM, CSC, Multidata og Silkeborg Data, hvor af flere hører til blandt de tunge leverandører indenfor løn-outsourcing herhjemme.

KMD øjner store muligheder

Også Visma har været med i opløbet, men angiveligt ikke med et tilbud på en samlet løsning, hvilket reelt har efterladt KMD som den eneste kandidat til opgaven.

KMD øjner med den store ordre muligheder på outsourcing-markedet.

- KMD har haft succes med at håndtere lønanvisningsopgaven for Københavns Kommune i perioden siden 2005. At vi nu har vundet opgaven er en bekræftelse af, at KMD formår at løfte outsourcing af lønopgaver i den allertungeste ende i Danmark. Det er selvfølgelig et meget vigtigt signal for os at kunne sende i forhold til andre potentielle kunder – både i det offentlige og i det private erhvervsliv, lyder det fra service-direktør i KMD, Kim Koch, i en pressemeddelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics