KMD overtager løn-udbetalinger i København

Som ventet overtager KMD løn-udbetalingerne for Københavns Kommune i de næste syv år. Det sker, efter KMD stort set har haft banen for sig selv, efter Accenture blev fyret i foråret 2005.

Som ventet bliver det KMD, der i de kommende år skal stå for løn-udbetalingerne i Københavns Kommune.

KMD og Københavns Kommune nemlig underskrevet en syv-årig aftale, der har en værdi på op til en halv milliard kroner.

Det sker, efter KMD overtog styringen af kommunens løn-system, efter Accenture blev fyret efter en kaotisk periode med mange fejl og mangler i løn-udbetalingerne til mange af kommunens ansatte.

KMD overtager formelt løn-udbetalingerne 1. maj 2007.

Manglende interesse

Der har langt fra været så stor interesse for løn-ordren, som Københavns Kommune har ønsket.

Allerede i maj kunne Computerworld fortælle, at norske Bluegarden besluttede ikke at byde på ordren, selv om selskabet i første omgang blev prækvalificeret - ganske som det var tilfældet, da Accenture vandt ordren.

Kommunen meldte dengang i udbudsmaterialet, at der var lagt på til fem til otte kandidater, men ingen af de øvrige potentielle leverandører var interesserede efter Accenture-skandalen.

Det gjaldt både IBM, CSC, Multidata og Silkeborg Data, hvor af flere hører til blandt de tunge leverandører indenfor løn-outsourcing herhjemme.

KMD øjner store muligheder

Også Visma har været med i opløbet, men angiveligt ikke med et tilbud på en samlet løsning, hvilket reelt har efterladt KMD som den eneste kandidat til opgaven.

KMD øjner med den store ordre muligheder på outsourcing-markedet.

- KMD har haft succes med at håndtere lønanvisningsopgaven for Københavns Kommune i perioden siden 2005. At vi nu har vundet opgaven er en bekræftelse af, at KMD formår at løfte outsourcing af lønopgaver i den allertungeste ende i Danmark. Det er selvfølgelig et meget vigtigt signal for os at kunne sende i forhold til andre potentielle kunder – både i det offentlige og i det private erhvervsliv, lyder det fra service-direktør i KMD, Kim Koch, i en pressemeddelse.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job