KMD overtager løn-udbetalinger i København

Som ventet overtager KMD løn-udbetalingerne for Københavns Kommune i de næste syv år. Det sker, efter KMD stort set har haft banen for sig selv, efter Accenture blev fyret i foråret 2005.

Som ventet bliver det KMD, der i de kommende år skal stå for løn-udbetalingerne i Københavns Kommune.

KMD og Københavns Kommune nemlig underskrevet en syv-årig aftale, der har en værdi på op til en halv milliard kroner.

Det sker, efter KMD overtog styringen af kommunens løn-system, efter Accenture blev fyret efter en kaotisk periode med mange fejl og mangler i løn-udbetalingerne til mange af kommunens ansatte.

KMD overtager formelt løn-udbetalingerne 1. maj 2007.

Manglende interesse

Der har langt fra været så stor interesse for løn-ordren, som Københavns Kommune har ønsket.

Allerede i maj kunne Computerworld fortælle, at norske Bluegarden besluttede ikke at byde på ordren, selv om selskabet i første omgang blev prækvalificeret - ganske som det var tilfældet, da Accenture vandt ordren.

Kommunen meldte dengang i udbudsmaterialet, at der var lagt på til fem til otte kandidater, men ingen af de øvrige potentielle leverandører var interesserede efter Accenture-skandalen.

Det gjaldt både IBM, CSC, Multidata og Silkeborg Data, hvor af flere hører til blandt de tunge leverandører indenfor løn-outsourcing herhjemme.

KMD øjner store muligheder

Også Visma har været med i opløbet, men angiveligt ikke med et tilbud på en samlet løsning, hvilket reelt har efterladt KMD som den eneste kandidat til opgaven.

KMD øjner med den store ordre muligheder på outsourcing-markedet.

- KMD har haft succes med at håndtere lønanvisningsopgaven for Københavns Kommune i perioden siden 2005. At vi nu har vundet opgaven er en bekræftelse af, at KMD formår at løfte outsourcing af lønopgaver i den allertungeste ende i Danmark. Det er selvfølgelig et meget vigtigt signal for os at kunne sende i forhold til andre potentielle kunder – både i det offentlige og i det private erhvervsliv, lyder det fra service-direktør i KMD, Kim Koch, i en pressemeddelse.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S