KMD overtager løn-udbetalinger i København

Som ventet overtager KMD løn-udbetalingerne for Københavns Kommune i de næste syv år. Det sker, efter KMD stort set har haft banen for sig selv, efter Accenture blev fyret i foråret 2005.

Som ventet bliver det KMD, der i de kommende år skal stå for løn-udbetalingerne i Københavns Kommune.

KMD og Københavns Kommune nemlig underskrevet en syv-årig aftale, der har en værdi på op til en halv milliard kroner.

Det sker, efter KMD overtog styringen af kommunens løn-system, efter Accenture blev fyret efter en kaotisk periode med mange fejl og mangler i løn-udbetalingerne til mange af kommunens ansatte.

KMD overtager formelt løn-udbetalingerne 1. maj 2007.

Manglende interesse

Der har langt fra været så stor interesse for løn-ordren, som Københavns Kommune har ønsket.

Allerede i maj kunne Computerworld fortælle, at norske Bluegarden besluttede ikke at byde på ordren, selv om selskabet i første omgang blev prækvalificeret - ganske som det var tilfældet, da Accenture vandt ordren.

Kommunen meldte dengang i udbudsmaterialet, at der var lagt på til fem til otte kandidater, men ingen af de øvrige potentielle leverandører var interesserede efter Accenture-skandalen.

Det gjaldt både IBM, CSC, Multidata og Silkeborg Data, hvor af flere hører til blandt de tunge leverandører indenfor løn-outsourcing herhjemme.

KMD øjner store muligheder

Også Visma har været med i opløbet, men angiveligt ikke med et tilbud på en samlet løsning, hvilket reelt har efterladt KMD som den eneste kandidat til opgaven.

KMD øjner med den store ordre muligheder på outsourcing-markedet.

- KMD har haft succes med at håndtere lønanvisningsopgaven for Københavns Kommune i perioden siden 2005. At vi nu har vundet opgaven er en bekræftelse af, at KMD formår at løfte outsourcing af lønopgaver i den allertungeste ende i Danmark. Det er selvfølgelig et meget vigtigt signal for os at kunne sende i forhold til andre potentielle kunder – både i det offentlige og i det private erhvervsliv, lyder det fra service-direktør i KMD, Kim Koch, i en pressemeddelse.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S