Hackere angriber transaktioner frem for computere

Truslen mod computerbrugere og virksomheder ændrer sig fra angreb på computere til angreb på elektroniske transaktioner. "Vi ser mere målrettede angreb, der går efter at forårsage egentlig økonomisk skade," siger Symantecs topchef.

Trusselsbilledet for it-brugere ændrer sig i disse år. Hvor hackere tidligere havde som primært mål at få eksponeret deres ødelæggende bedrifter, så går de i dag i højere grad stille med dørene i målrettede angreb, der ofte har betydelige økonomiske konsekvenser for ofrene.

- For få år siden var mange hackere fokuseret på at angribe maskiner og de brede online-aktiviteter. Nu ser vi et signifikant skift både i typen af angreb og i motivationen bag angrebene, siger John Thomson, der er administrerende direktør og formand for bestyrelsen hos Symantec, en af verdens største leverandører af sikkerhedssoftware.

Det bliver værre

Ændringen er sket over nogle år, men er ifølge Symantec-chefen accelereret på det seneste.

Som en følge af det ændrede trusselsbillede bliver virksomheder nødt til fremover at bruge mere tid og flere ressourcer på at sikre, at data ikke bare er sikret, men også holde styr på, hvilke brugere der har adgang til og mulighed for at manipulere med informationer lagret i virksomhedens databaser.

- Der kommer uden tvivl flere og mere målrettede kriminelle aktiviteter for eksempel i form af B-to-C transaktioner (Business-to-Consumer, red.), der bliver opsnappet og misbrugt, siger Bill Robbins, chef for Symantecs forretning i Asien og Stillehavsområdet.

Frygter mere end overfald

Symantecs advarsler kommer på et tidspunkt, hvor frygten for online-kriminalitet stiger, og myndigheder verden over i højere grad tager de Cyberspace-baserede forbrydelser alvorligt.

En undersøgelse sat i værk af den engelske regering og store webbutikker viser, at 21 procent af den engelske befolkning mener, at elektronisk kriminalitet er den type ulovlighed, der er størst risiko for, at de kommer ud for.

Derudover frygter almindelige mennesker i Storbritannien mere at blive udsat for it-relaterede forbrydelser, end de frygter overfald, biltyveri og indbrud.

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect