Skal net-udbyderne bekæmpe Allofmp3?

Computerworld har spurgt tre af Folketingets it-ordførere, om det er rimeligt, at man bruger internetudbyderne til at bekæmpe en internettjeneste som AllofMP3?

De danske internetudbydere får hverken medvind eller modvind fra det politiske landskab i sagen om Allofmp3 og påbud om spærring af internetsider.

Computerworld har bedt tre it-ordførere om at forholde sig til den aktuelle diskussion om Allofmp3.com.

- Jørn Dohrmann, Dansk Folkeparti. Er det rimeligt, at en internetudbyder skal spærre adgangen til en side som Allofmp3.com?

- Nej. Man må i musikbranchen erkende, at internettet er både godt og skidt.

Det er komponisten og pladeselskabet, der skal sikre sig, at der ikke kan downloades filer uden at der er betalt for det, og det må være musikbranchens opgave at sagsøge dem, der står bag internetsiden.

- Det kan ikke være meningen, at man går til internetudbyderne, for de har slet ikke noget med den sag at gøre.

Konservativ tvivl

- Per Ørum Jørgensen, Konservative. Er det rimeligt, at en internetudbyder skal spærre adgangen til en side som Allofmp3.com?

- Ja, det er det, men situationen er ikke sort-hvid. Et eller andet sted handler det om at finde en vis balance omkring det.

Internettet er sådan lidt wild west, og derfor ser man jo også mange løsninger, hvor man famler sig frem i øjeblikket for at imødekomme de interesser, man gerne vil beskytte. I denne situation har jeg det egentligt fint med, at man får sat en stopper for russerne.

Men jeg synes, at det er svært at sige, om fremgangsmåden er rigtig eller forkert, men jeg tror bare, at man må erkende, at internettet er så uoverskueligt, at vi nok i fremtiden i højere grad vil se, at vi griber til den her slags metoder.

Men det stiller da nogle principielle spørgsmål, hvor vi måske ikke har alle svarene endnu.

Hvem har svaret?

- Magnus Heunicke, Socialdemokraterne. Er det rimeligt, at en internetudbyder skal spærre adgangen til en side som Allofmp3.com?

- Vi står i et dilemma. Selvfølgelig skal man gøre alt for at dæmme op for den kriminalitet, der foregår på nettet, men jeg kan også sagtens forstå, at teleudbyderne ikke mener, at det er deres ansvar, for hvor er grænsen så?

- Man kan i hvert fald sige, at fremadrettet vil den her model ikke kunne holde, så derfor påhviler det blandt andet os politikere at finde et svar på, hvad man ellers kan gøre, siger Magnus Heunicke, der dog endnu ikke selv har noget svar på spørgsmålet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S