Vista er på vej i produktionen

Efter en forsinkelse på grund af en ”bug” er Vista, opdateringen af Microsofts operativsystem Windows, på vej i produktion. Nu venter lastbilerne på at køre programmet ud i butikkerne.

Microsofts nye styresystem Windows Vista er på vej i produktion og vil som tidligere annonceret ligge hos forhandlerne 30. januar næste år.

Allerede tidligere i januar vil der være pc’er til salg med Vista præ-installeret.

- Det er en god dag. Vista er solid som en klippe, og vi er klar til afsendelse, sagde Jim Allchin, vicepræsident for Microsoft's Platform & Services Division onsdag.

Ups, en fejl

Faktisk havde Microsoft annonceret, at Vista gik i produktion allerede 25. oktober, men teknikerne opdagede i 11. time et problem, der skulle rettes først.

I øvrigt har sikkerheden aldrig fået større opmærksomhed fra Microsofts side end i Vista.

- I mine øjne er Vista det sikreste system, der er tilgængeligt, og det sikreste system, vi har lavet endnu, siger Jim Allchin.

Patch Tuesday

Det skulle gerne betyde, at antallet af patches (lapper), som Microsoft sender ud hver måned på ”Patch Tuesday” bliver reduceret.

Navnet Patch Tuesday har sikkerhedsfolk opfundet til den dag, hvor Microsoft sender sine månedlige lapper ud til at lukke sikkerhedshuller i virksomhedens mange softwareprogrammer.

Alene i oktober sendet Microsoft 10 lapper ud, der skulle lukke 26 sikkerhedshuller, hvilket er rekordmange sikkerhedshuller for Microsoft.

Oprindelig var det meningen, at Vista skulle være klar til butikkerne i denne måned i godt tid til julehandlen, men den gik ikke. Erhvervskunder får dog mulighed for at tage Vista i brug i slutningen af november.

Samtidig lancerer Microsoft Office 2007 og Exchange Server 2007.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere