IBM i intern mail: Kartel-aftale gælder endnu et år

IBM erkender i en intern mail, at den hemmelige jobkartel-aftale mellem A.P. Møller - Mærsk og IBM gælder frem til november 2007. Det betyder, at medarbejderne ikke kan skifte job til rederiet i endnu et år.

Efter Computerworlds afsløring af en hemmelig jobkartel-aftale mellem IBM og A.P. Møller - Mærsk i sidste uge, har IBM's administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, omsider valgt at informere IBM's medarbejdere om aftalen.

Det skete fredag 17. november i en intern mail sendt fra Lars Mikkelgaard-Jensen IBM-ansatte.

I mailen erkender IBM blankt, at selskabets medarbejdere er hindret i at få ansættelse hos A.P. Møller-Mærsk Gruppen som følge af en hemmelig aftale, der blev indgået, da IBM købte Mærsk Data i 2004.

IBM: Normalt
- Da IBM i 2004 købte Mærsk Data med overtagelse den 1. december 2004 indeholdt kontrakten - hvilket er helt normalt i forbindelse med virksomhedsovertagelser - en gensidig jobklausul gældende frem til november 2007, skriver Lars Mikkelgaard-Jensen i den interne mail.

Af mailen fremgår det, at den hemmelige aftale blev indgået for at sikre de værdier, som IBM købte af A.P. Møller - Mærsk Gruppen.

- Man ønsker naturligt nok ikke at investere i en række kompetencer, der så i løbet af kort tid går tilbage til sælgeren, skriver Lars Mikkelgaard-Jensen i mailen.

Samtidig fremfører han - som IBM også har gjort tidligere til Computerworld - at IBM generelt ønsker så få klausuler som muligt og kun, hvor selskabet opfatter det som strengt nødvendigt.

Sagsanlæg

Efter mailen blev udsendt, har sikkerhedskonsulent i IBM, Claus Bobjerg Juul, valgt at trække IBM i retten med krav om kompensation på 180.000 kroner.

Sagen skal køres af fagforbundet Prosa, der er rasende over mailen, som faglig sekretær, Hanne Lykke Jespersen kalder for "ekstremt provokerende".

Prosa afholder medlemsmøder for de IBM-ansatte i nærmeste fremtid og tror, at udmeldingen vil få endnu flere til at lægge sag an.

Den interne mail fra Lars Mikkelgaard-Jensen:

Den 17. november 2006

Der har igen i dag været dækning i forskellige medier af problematikken om kontrakter med jobklausuler. Det fremgår blandt andet, at IBM har genforhandlet en kontrakt med A.P. Møller - Mærsk, og at denne kontrakt fortsat indeholder jobklausuler.

Her er fakta:

1. Da IBM i 2004 købte Mærsk Data med overtagelse den 1. december 2004 indeholdt kontrakten - hvilket er helt normalt i forbindelse med virksomhedsovertagelser - en gensidig jobklausul gældende frem til november
2007.

Man ønsker naturligt nok ikke at investere i en række kompetencer, der så i løbet af kort tid går tilbage til sælgeren.

2. Der har, siden kontrakten blev underskrevet, IKKE været tale om at forlænge denne periode.

3. Som kommunikeret tidligere ønsker vi ikke jobklausuler. Kun hvor helt specielle forhold gør det nødvendigt, kan der være behov for tidsbegrænsede
rekrutteringsklausuler for de medarbejdere, der arbejder på en konkret opgave.

4. Som ligeledes tidligere kommunikeret er det IBM Danmarks mål, at eksisterende jobklausuler afvikles eller genforhandles efter ovenstående retningslinier (det vil sige: kun hvor helt specielle forhold gør det nødvendigt, kan der være behov for tidsbegrænsede rekrutteringsklausuler for de medarbejdere, der arbejder på en konkret opgave).

Det arbejde pågår nu, og det omfatter også kontrakten mellem APMM og IBM.

Der er således ikke noget nyt i den artikel, der bringes i Computerworld i dag.

Er der fortsat usikkerhed eller behov for en uddybende forklaring, er man meget velkommen til at kontakte mig på telefon eller pr. mail.

Med venlig hilsen
Lars

Lars Mikkelgaard-Jensen,
Administrerende direktør, IBM Danmark A/S

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil